كد مطلب: 34194
تاريخ انتشار: 21 اردیبهشت 1398 ساعت 09:01

تألیف کتب درسی نیاز به مشارکت تمام بخش‌های اندیشه‌ورز کشور دارد

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است تألیف کتب درسی نیاز به مشارکت تمام بخش‌های اندیشه‌ورز کشور دارد و نه صرفا موسسات کمک آموزشی.

 


جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ایده مسئولان وزارت آموزش و پرورش برای برون‌سپاری تألیف کتب درسی و استفاده از موسسات کمک آموزشی در این زمینه گفت: مقام معظم رهبری، برنامه‌ریزی و تألیف کتب درسی را قلب آموزش و پرورش دانستند و اصل مسئله آموزش و پرورش اینجاست؛ لذا برای آنکه یک مجموعه کوچک تحت عنوان سازمان برنامه‌ریزی و تألیف کتب درسی بتواند تمامی مسائل این حوزه را برنامه‌ریزی و کتب درسی را طراحی کند، بدون اینکه از نقطه نظرات فراگیر کارشناسان و اندیشمندان در حوزه آموزش و دانشگاه برخوردار شود، یقیناً با مشکل مواجه خواهد شد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: البته رویکرد موسسات کمک آموزشی در این سال‌ها بر خلاف جهت اهداف آموزش و پرورش در کشور بوده است؛ نباید برای برنامه‌ریزی و تألیف کتب درسی صرفا به این موسسات مراجعه کرد و این ایده از سوی مسولان آموزش و پرورش قابل قبول نیست بلکه باید از تمام بخش‌های اندیشه‌ورز کشور اعم از دانشگاه، مراکز پژوهشی، حوزه علمیه، موسسات علمی و غیره بهره گرفت.

وی تاکید کرد: باید برای برنامه‌ریزی و تألیف کتب درسی به بخش‌های مختلف مراجعه شود؛ اینگونه تجمیع آرا نیز صورت می‌گیرد زیرا گاهی ممکن است که برخی مراکز پژوهشی یا موسسات علمی و آموزشی، بهترین پیشنهاد در حوزه آموزشی و تدریس را داشته باشد که این سازمان با آن قرارداد می‌بندد و حاصل فکر و اندیشه آن را می‌خرد و این منافاتی با اصل و هدف نظام آموزش و پرورش کشور ندارد.

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: بحث برنامه‌ریزی و تألیف کتب درسی باید فراتر از سازمان کوچک برنامه‌ریزی و تألیف کتب درسی گسترش پیدا کند و هر فرد یا نهادی در این خصوص نظر دارد، بتواند آرای خود را عرضه کند؛ حتی برای آن جایزه بگذارند و حق‌الزحمه بدهند.

به گزارش خانه ملت، به تازگی مسئولان وزارت آموزش‌وپرورش از آمادگی خود برای سپردن وظیفه تألیف کتاب‌های درسی به ناشران کمک‌آموزشی خبر داده‌اند./

پایان پیام
آخرین اخبار