كد مطلب: 34180
تاريخ انتشار: 16 اردیبهشت 1398 ساعت 10:05

سایه کاهش روابط ایران با کشور‌های خلیج فارس بر دیپلماسی حوزه سلامت

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: می‌توانستیم بیشترین بهره‌برداری را در حوزه دیپلماسی سلامت از کشور‌های حاشیه خلیج فارس داشته باشیم که متاسفانه روابط با این کشور‌ها بسیار محدود شده است.

 


محمد نعیم امینی فرد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص وضعیت دیپلماسی سلامت کشور گفت: دیپلماسی سلامت در حوزه دیپلماسی عمومی تقسیم بندی می‌شود و تابعی از سیاست‌های کلی دیپلماسی کشور است. معتقدم در این حوزه گام‌های بسیار خوبی برداشته شده است. اکثر کشور‌های منطقه و همسایه از تجربیات ما در حوزه‌های مختلف پزشکی و درمانی استفاده می‌کنند.

روابط مطلوب ایران و عراق در حوزه‌ سلامت

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس با بیان اینکه، ایران و عراق در حوزه‌های مختلف سلامت روابط بسیار خوبی دارند، ادامه داد: متاسفانه کاهش روابط ایران با کشور‌های حوزه خلیج فارس، باعث شده ما نتوانیم از تمامی ظرفیت‌های خود در حوزه سلامت، خدمات پزشکی و درمانی استفاده کنیم. از میان کشور‌های همسایه با عراق دیپلماسی سلامت فعال تری داریم، از طرفی با کشور‌های دیگر همچون پاکستان نیز چندان تفاوت سطحی برای خدمات پزشکی نداریم، چرا که در آنجا نیز خدمات سلامت ارزان ارائه می‌شود.

سایه سنگین کاهش روابط ایران با کشور‌های خلیج فارس بر دیپلماسی حوزه سلامت

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه بیشترین بهره‌برداری را ما می‌توانستیم در حوزه دیپلماسی سلامت از کشور‌های حاشیه خلیج فارس داشته باشیم که متاسفانه روابط دیپلماسی‌مان با آنها بسیار محدود شده است، بی تردید تا زمانی که روابط کلی ایران با این کشور‌ها بهبود پیدا نکند، نمی‌توانیم شاهد توسعه دیپلماسی سلامت در کشور‌های حوزه خلیج فارس باشیم. 

وی با اشاره به  توانمندی‌های داخلی کشور در حوزه‌های مختلف سلامت، افزود: پتانسیل بسیار خوبی در نیروی ‌انسانی‌مان به لحاظ فرهیختگی و تخصص در حوزه علوم پزشکی وجود دارد، به همین دلیل توانستیم، حدود 97 درصد از دارو‌های مورد نیاز کشور را در داخل تولید کنیم، اما در خصوص تولید و ساخت تجهیزات پزشکی، نسبت به دارو اندکی عقب‌تر هستیم. 

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطر نشان کرد: معتقدم اگر حمایت های وزارت بهداشت از این حوزه در سال‌های آینده نیز تداوم پیدا کند و به حوزه تجهیزات پزشکی به صورت یکی از ارکان اصلی در حوزه دیپلماسی سلامت نگاه شود، در این صورت این حوزه شکوفا شده و حوزه‌ای قابل اتکا برای رشد کشور خواهد بود./

پایان پیام
آخرین اخبار