كد مطلب: 34128
تاريخ انتشار: 2 اردیبهشت 1398 ساعت 08:14

تعرفه گذاری برای واردات پنبه به صلاح صنعت نساجی نیست

رییس فراکسیون حمایت از صنعت نساجی مجلس درباره چالش‌های پیش روی صنعت نساجی، گفت: تا یک سال پیش واردات پنبه موردنیاز نساجی تعرفه داشت در حالی که پنبه داخلی تنها می‌تواند ۳۰ درصد نیاز کشور را تامین کند.

 


سیدناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره چالش‌های پیش روی صنعت نساجی، گفت: اگرچه صنعت نساجی در ایران قدمت چند هزار ساله دارد و از نظر کیفیت نیز در رقابت با بسیاری از کشورهای معتبر از کیفیت بسیار مناسبی برخوردار است اما در حال حاضر به دلیل سوء مدیریت مشکلات بسیاری گریبانگیر این صنعت شده است.
صنعت نساجی

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صنعت نساجی اشتغالزایی بسیاری دارد، افزود: تا یک سال پیش واردات پنبه موردنیاز نساجی تعرفه داشت در حالی که پنبه داخلی تنها می تواند 30 درصد نیاز کشور را تامین کند و ۷۰ درصد باقی مانده باید از طریق واردات تامین شود.

تعرفه‌گذاری برای واردات پنبه توان رقابت را از صنعت‌گران گرفته است

وی با بیان اینکه تعرفه‌گذاری برای واردات پنبه توان رقابت را از صنعت‌گران گرفته است، اظهار کرد: پرداخت سوبسید به صنعت نساجی یکی از سیاست هایی است که بسیاری از کشورها برای حمایت و پشتیبانی از این صنعت به کار گرفته‌اند.

دولت ترکیه به تولید کنندگان خود اعلام کرده است در صورتی که در ایران نمایندگی دایر کنند ۷۵ درصد هزینه این نمایندگی را پرداخت می‌کند چرا که بازار ۸۰ میلیون نفری ایران می‌تواند سودهای هنگفتی برای آنها امغان آورد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ماشین آلات صنعت نساجی کشور قدیمی شده است، خاطرنشان کرد: ترکیه و چین صنعت نساجی ایران را نابود کرده اند. به طور مثال دولت ترکیه به تولید کنندگان خود اعلام کرده است در صورتی که در ایران نمایندگی دایر کنند ۷۵ درصد هزینه این نمایندگی را پرداخت می‌کند چرا که بازار ۸۰ میلیون نفری ایران می‌تواند سودهای هنگفتی برای آنها امغان آورد.

موسوی لارگانی تصریح کرد: ماشین آلات به روز ترکیه و چین دقت و ظرافت بالایی در تولید البسه و پارچه دارد در حالی که ماشین آلات قدیمی ایران از یک سو کیفیت را مورد هجمه قرار می‌دهد از سوی دیگر ظرافت چندانی ندارد.

وی با بیان اینکه نوسازی صنعت نساجی به همکاری دولت نیاز دارد، خاطر نشان کرد: متاسفانه تاکنون تمامی دولت ها از ظرفیت بالای این صنعت در ایجاد اشتغال غافل بوده‌اند.

رییس فراکسیون حمایت از صنعت نساجی مجلس شورای اسلامی گفت: یکی دیگر از چالش‌های پیش روی صنعت نساجی تامین مواد اولیه است که باید تدابیر لازم برای رفع این موانع اندیشیده شود./

پایان پیام
آخرین اخبار