كد مطلب: 34053
تاريخ انتشار: 16 فروردین 1398 ساعت 00:50

دستگاه دیپلماسی از تجربه‌های سیاسی چهار دهه گذشته انقلاب در مواجه با اروپا بهره ببرد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد دستگاه دیپلماسی کشورمان باید از فرصت ها و تجربه های سیاسی بدست آمده طی چهار دهه گذشته برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب استفاده کند.

ابوالفضل حسن بیکی ، با اشاره به اهمیت تحقق مولفه عزت ملی و روابط خارجی بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب، گفت: آمریکایی ها به صراحت بیان کرده اند دین اسلام دشمن درجه یک آنها است از این رو تلاش می کنند کشورهای اسلامی را در کنار رژیم صهیونیستی قرار دهند تا چهره اسلام مدنظرشان شکل بگیرد.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دستگاه دیپلماسی باید از فرصت های پیش روی کشورمان در دهه پنجم به خوبی استفاده کند، تصریح کرد: به عنوان مثال پس از انعقاد توافقنامه برجام وزارت امور خارجه می توانست زمینه انعقاد قرار دادهای کلانی را با کشورهای دنیا فراهم کند تا در صورت بدعهدی آمریکایی ها خدشه های به کشور وارد نشود اما چنین اقداماتی رخ نداد. بنابراین باید از فرصت ها و تجربه های سیاسی ایجاد شده بهره برده شود.

وی ضمن اشاره به اینکه باید در حوزه روابط خارجی در دهه پنجم انقلاب مرز بندی با ایالات متحده آمریکا و تعدادی از دولت های اروپایی به طور شفاف حفظ شود، ادامه داد: همچنین در این بین باید یادآور شد که هر نوع مذاکره با آمریکای بدعهد دستاوردی جز ضررهای مادی و معنوی ندارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه امروزه شاهد شکست سیاست آمریکایی ها و همپیمانان خائن آن در منطقه هستیم، اظهار کرد: بنابراین دستگاه دیپلماسی کشورمان باید از ظرفیت های حاصل شده استفاده کند و این شکست را برای افکار عمومی دنیا تبیین کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در این بین وزارت امور خارجه  نباید از گسترش حضور قدرتمندانه کشورمان در غرب آسیا و بازتاب آن در سراسر جهان سلطه غافل شود.

در «بیانیه‌ی گام دوم انقلاب» در خصوص عزّت ملّی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن آمده است: این هر سه، شاخه‌هایی از اصلِ «عزّت، حکمت، و مصلحت» در روابط بین‌المللی‌اند.

صحنه‌ی جهانی، امروز شاهد پدیده‌هایی است که تحقّق یافته یا در آستانه‌‌ی ظهورند: تحرّک جدید نهضت بیداری اسلامی بر اساس الگوی مقاومت در برابر سلطه‌ی آمریکا و صهیونیسم؛ شکست سیاست‌های آمریکا در منطقه‌ی غرب آسیا و زمین‌گیر شدن همکاران خائن آنها در منطقه؛ گسترش حضور قدرتمندانه‌ی سیاسی جمهوری اسلامی در غرب آسیا و بازتاب وسیع آن در سراسر جهان سلطه.

اینها بخشی از مظاهر عزّت جمهوری اسلامی است که جز با شجاعت و حکمت مدیران جهادی به دست نمی‌آمد. سردمداران نظام سلطه نگرانند؛ پیشنهادهای آنها عموماً شامل فریب و خدعه و دروغ است.

امروز ملّت ایران علاوه‌ بر آمریکای جنایت‌کار، تعدادی از دولتهای اروپایی را نیز خدعه‌گر و غیر قابل اعتماد میداند. دولت جمهوری اسلامی باید مرزبندی خود را با آنها با دقّت حفظ کند؛ از ارزشهای انقلابی و ملّی خود، یک گام هم عقب‌نشینی نکند؛ از تهدیدهای پوچ آنان نهراسد؛ و در همه‌حال، عزّت کشور و ملّت خود را در نظر داشته باشد و حکیمانه و مصلحت‌جویانه و البتّه از موضع انقلابی، مشکلات قابل حلّ خود را با آنان حل کند. در مورد آمریکا حلّ هیچ مشکلی متصوّر نیست و مذاکره با آن جز زیان مادّی و معنوی محصولی نخواهد داشت.
آخرین اخبار