كد مطلب: 34022
تاريخ انتشار: 19 اسفند 1397 ساعت 10:32

سامانه شفاف سازی در سازمان بهزیستی ایجاد شده است/۷۰ درصد کودکان کار در داخل کشور اتباع افغان هستند

نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس گفت: سامانه شفاف سازی در سازمان بهزیستی ایجاد شده که املاک، قراردادها، تفاهم نامه ها، مراکز و مشارکت های مردمی در آنجا در دسترس عموم قرار داده شده است.

 


غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز (یکشنبه، 19 اسفندماه) فراکسیون مستقلین ولایی با قبادی رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: یک میلیون و 400 هزار نفر تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند که تا تیرماه 97، یک میلیون و 70 هزار نفر تحت پوشش قرار گرفته اند، درحالی که در گذشته این تعداد 540 هزار نفر بوده است.

نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس با بیان اینکه تبعیض ناخواسته‌ای در خصوص پرداختی به معلولان به وجود آمده است، بیان کرد: برخی افراد هم کمک سازمان بهزیستی را می‌گیرند و هم یارانه هدفمندی به آن‌ها پرداخت می‌شود، در حالی که بعضی دیگر فقط یارانه هدفمندی را می گیرند که مقرر شده این تبعیض برطرف شود.

افراد تحت پوشش بهزیستی باید حداقل حقوق را دریافت کنند

وی افزود: طبق قانون حمایت از معلولین باید افراد تحت پوشش، حداقل حقوق را دریافت کنند، تعداد آن‌ها 800 هزار نفر است که اکنون فقط 40 هزار نفر آن‌ها تحت پوشش قرار دارند.

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی گفت: براساس برآورد سازمان بهزیستی اعتبار این سازمان باید به 12 هزار و 500 میلیارد تومان افزایش یابد اما اعتبار تصویب شده در بودجه سال 98 برای سازمان بهزیستی هزار و 100 میلیارد تومان است که این رقم برای قانون حمایت از معلولان کافی نیست.

وی افزود: اعتبارات سازمان بهزیستی در سال 97، 4 هزار و 700 میلیارد تومان است که تاکنون 700 میلیارد تومان تخصیص نداده‌اند.

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه 800 مرکز نگهداری در کشور وجود دارد، اظهار داشت: سرانه نگهداری هر نفر 640 هزار تومان در نظر گرفته شده در حالی که برای هر نفر هزینه تمام شده بالای 2 میلیون تومان است. در سال 97 سرانه هر نفر از 640 هزار تومان به 840 هزار تومان تغییر کرده است.

نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس بیان کرد: بیش از 2 هزار میلیارد تومان در ردیف 23 تبصره 14 بودجه 98 قرار داده شده بخشی از این مبلغ برای لایحه حمایت از حقوق معلولان است.

67 هزار مسکن در دولت تدبیر و امید برای مددجویان بهزیستی تسهیل شده است

وی با بیان اینکه افراد پشت نوبت مانده برای تحت پوشش قرار گرفتن سازمان بهزیستی در تیرماه 97 به صفر رسیده بود، افزود: 103 هزار واحد مسکونی برای مددجویان تسهیل شده که 67 هزار مسکن در دولت تدبیر و امید بوده و 53 هزار مسکن دیگر نیز در دست ساخت است.

14 هزار خانواده دارای دو معلول در کشور وجود دارد

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه 14 هزار خانواده دارای دو معلول وجود دارند، ادامه داد: برای این خانواده ها رقمی حدود 30 میلیون تومان جهت تهیه مسکن در نظر گرفته شده که اصلا کفایت نمی کند زیرا در برخی از خانواده های دارای دو معلول، سرپرست خانوار نیز معلول است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 5 هزار واحد مسکونی برای خانواده های دارای دو معلول ساخته و تحویل داده شده است، گفت: 68 هزار واحد مسکونی دیگر باقی مانده تا پس از احداث به خانواده ها تحویل داده شود.

وی افزود: ساماندهی کودکان کار در استان تهران و البرز شکل گرفته است، همچنین پایگاه اورژانس اجتماعی باید در حاشیه شهرها ایجاد شود که اکنون در این زمینه سازمان بهزیستی نسبت به برنامه در نظر گرفته شده عقب است.

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه در زمینه شیرخوارگاه ها ضعف داریم، اظهار داشت: سیاست سازمان بهزیستی واگذاری فرزندان به خانواده ها به صورت امین موقت است که باید تصویب شود.

نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس بیان کرد: 26 هزار فرزند تحت پوشش وجود دارد که 16 هزار در درون خانواده ها جایگزین شده اند و 10 هزار فرزند در مراکز نگهداری هستند.

تفاهم سازمان بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص معتادان متجاهر

وی افزود: در خصوص معتادان متجاهر نیز که در ایام نوروز جمع آوری می شوند مشکلاتی وجود دارد که در این زمینه تفاهمی بین سازمان بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر وجود دارد تا از امکانات این سازمان در جهت بهبود معتادان استفاده شود.

جعفرزاده ایمن آبادی ادامه داد: برای در اختیار گرفتن ویلچرهای برقی تقاضاهای بسیاری وجود دارد اما به دلیل قیمت بالای این ویلچرها در صورت تامین اعتبار سازمان بهزیستی به نیازمندان کمک می کند.

سامانه شفاف سازی در سازمان بهزیستی ایجاد شده است

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: سامانه شفاف سازی در سازمان بهزیستی ایجاد شده که املاک، قراردادها، تفاهم نامه ها، مراکز و مشارکت های مردمی در آنجا در دسترس عموم قرار داده شده است.

وی با بیان اینکه توجه به مناطق محروم در دستورکار سازمان بهزیستی قرار دارد، افزود: سالمندان مجهول الهویه نیز بیمه نمی شوند که بیمه ها باید مطابق قانون کمک های لازم را ارائه کند.

160 اورژانس اجتماعی در کشور فاقد خودرو هستند

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه در شهرهای بالای 50 هزار جمعیت باید اورژانس اجتماعی فعالیت داشته باشد، اظهار داشت: 160 شهر دارای اورژانس اجتماعی هستند اما خودرویی در اختیار ندارند.

نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی بیان کرد: در پوشش بیمه توانبخشی برای معلولین و مجهول الهویه ها مشکلاتی وجود دارد. ستاد آسیب های اجتماعی نیز تشکیل شده که به مباحث طلاق، حاشیه نشینی و کودکان کار با هماهنگی وزارت کشور می پردازد.

70 درصد کودکان کار در داخل کشور اتباع افغان هستند

وی افزود: 70 درصد کودکان کار در داخل کشور اتباع خارجی هستند که اکثریت آن ها نیز افغان هستند.

جعفرزاده ایمن آبادی ادامه داد: سازمان بهزیستی با بسیج سازندگی برای احداث 5 هزار واحد مسکونی قراردادی را منعقد کرده، همچنین قرارداد دیگری با بنیاد مسکن برای احداث 20 هزار واحد مسکونی منعقد ساخته و در آتی نیز قراردادی را با قرارگاه خاتم الانبیاء می بندد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از سازمان جنگل ها، کارمندان سازمان بهزیستی کمترین حقوق را در بین کارکنان دولت می گیرند و با مشکلات سختی روبه رو هستند.

تسهیلات اشتغال سازمان بهزیستی در سال 98 هزار و 500 میلیارد تومان خواهد بود

وی با بیان اینکه سازمان های مردم نهاد بستر مناسبی برای جذب کمک های مردمی هستند، افزود: تسهیلات اشتغال در سال 97 به میزان 500 میلیارد تومان بوده که در بودجه 98 این رقم به هزار و 500 میلیارد تومان می رسد.

نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی گفت: در زمینه توانبخشی با اولویت در بخش اشتغال، ستاد اشتغال در وزارت تعاون با همکاری بانک های عامل تشکیل شده تا به یک مدل مناسب در زمینه اشتغال برسند./

پایان پیام 
آخرین اخبار