كد مطلب: 33998
تاريخ انتشار: 13 اسفند 1397 ساعت 09:13

تصویب کلیات لایحه موافقتنامه تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در آسیا و اقیانوسیه

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، از تصویب کلیات لایحه موافقتنامه چارچوب تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در آسیا و اقیانوسیه در نشست امروز کمیسیون متبوعش به منظور تسهیل تجارت خارجی خبر داد.

 


زهرا سعیدی مبارکه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز(یکشنبه، 12 اسفندماه) کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گفت: در نشست امروز کمیسیون کلیات لایحه موافقتنامه چارچوب تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در آسیا و اقیانوسیه مورد بررسی قرار گرفته و تصویب شد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه هدف از موافقتنامه بحث تبادل تجاری با کشورهای آسیا و اقیانوسیه تسهیل می شود، افزود: این موافقتنامه تجارت خارجی را تسریع و از جعل اسناد تجاری جلوگیری می کند.
زهرا سعیدی

 

کاهش هزینه های تجاری از طریق حذف کاغذ

وی با بیان اینکه مبارزه با قاچاق و کاهش هزینه های تجاری از دیگر دستاوردهای موافقتنامه مذکور است، ادامه داد:مقام معظم رهبری در فرمایشات خود بر نگاه به شرق تاکید کرده اند.طرف های تجاری ایران در این موافقتنامه شرقی بوده و شامل کشورهای چین، هند، امارات، ژاپن و روسیه می شوند.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی، کاهش هزینه های تجاری از طریق حذف کاغذ، جلوگیری از جعل گواهی منشاء و گواهی بازرسی و ایجاد سامانه ای نرم افزاری برای نظارت بر فرآیند تجارت را از دیگر دستاوردهای لایحه موافقتنامه چارچوب تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در آسیا و اقیانوسیه عنوان کرد.

تصویب لایحه موافقتنامه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا

وی در تشریح دستورکار دیگر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، افزود:  لایحه موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو با حضور وزیر نیرو مورد بررسی قرار گرفت، چراکه در هیئت دولت متولی این موافقتنامه وزیر نیرو و وزیر صنعت، معدن و تجارت هستند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه وزیر نیرو مزایای تشکیل این منطقه آزاد را در کمیسیون برشمرد، تصریح کرد: اردکانیان تاکید  کرد که با توجه به اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران، ایران می تواند از فرصت ایجاد منطقه آزاد استفاده کرده و با کشورهای اوراسیا همکاری اقتصادی خوبی داشته باشد و مبادلات تجاری خود را افزایش دهد، لذا نمایندگان به آن رای مثبت داده و این لایحه در کمیسیون به تصویب رسید.

پایان پیام
آخرین اخبار