كد مطلب: 33959
تاريخ انتشار: 8 اسفند 1397 ساعت 11:25

اعطای تسهیلات به دانشگاه‎ها برای اختصاص به احداث خوابگاه و رفاه دانشجویان

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه اخیر مجلس در خصوص اعطای تسهیلات به دانشگاه‌ها، گفت: دانشگاه‌ها می‌توانند از این ظرفیت قانونی برای رفاه دانشجویان بهره ببرند.

 


سید حمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به مصوبه اخیر مجلس در خصوص اعطای تسهیلات به مؤسسات آموزشی و پژوهشی، بر اساس این مصوبه مجلس مقرر شد که به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری اجازه داده شود تا سقف درآمد اختصاصی سال 1395 نسبت به أخذ تسهیلات از بانک‌ها اقدام کنند و در جهت تکمیل طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای خود استفاده نمایند و نسبت به بازپرداخت اقساط از محل درآمد اختصاصی خود اقدام کنند.

نماینده مردم گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این مصوبه به این معناست که درآمدهای دانشگاه‌ها در مسیری درستی هزینه شود به این معنا که پیش از این دانشگا‌ه‌ها درآمدی از محل‌های مختلفی داشتند که مشخص نبود در پایان سال رقم این درآمدها چقدر است به همین جهت دانشگاه‌ها برنامه‌ای برای هزینه کرد آن نداشتند.

وی ادامه داد: به طور معمول این درآمدها بدون برنامه در پایان سال در محلی هزینه می‌شد که کارکرد مناسبی نداشت و در واقع بیت المال به هدر می‌رفت اما سال آینده با مصوبه‌‎ای در بودجه پیش بینی شده که مراکز آموزشی بر اساس درآمد سال 95 می‌توانند از بانک از ابتدا تسهیلات اخذ کنند و این تسهیلات در محلی که مورد نیاز و احتیاج است هزینه و صرف رفاه یا احداث خوابگاه شود.
اختصاص ۸۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت وام شهریه دانشجویی

میرزاده اضافه کرد: همچنین مجلس مصوبه‌ای داشت که 100 درصد وجوه اداره‌شده پرداختی از محل بازپرداخت وامهای شهریه دانشجویی از سال 1385 تا سال 1397 تا سقف 800 میلیارد تومان به خزانه‌داری کل‌کشور واریز می شود  تا صرف پرداخت وام شهریه به دانشجویان شود.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: این دو پیشنهاد سال‌های گذشته به این صراحت در قانون بودجه وجود نداشته و امسال دانشگاه‌ها می‌توانند از این ظرفیت قانونی به منظور ارتقای رفاه دانشجویی بهره ببرند./

پایان پیام
آخرین اخبار