كد مطلب: 33820
تاريخ انتشار: 17 بهمن 1397 ساعت 09:13

قانون هدفمندی به هدف اصلی خود نرسیده است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه محاسبات مجلس می گوید قانون هدفمندی یارانه ها به دلیل عدم شفافیت در اجرا نه باعث رضایت مردم شد نه به هدف اصلی اش دست یافت.

 


غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه قانون هدفمندی به اهدف خود دست نیافته است، گفت:  از سال 89 تا سال 96 بالغ بر 960 هزار میلیارد تومان یارانه آشکار وپنهان پرداخت شده که از این رقم حدود  320 هزار میلیارد تومان یارانه آشکار به مردم داده شده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس با بیان اینکه یارانه نقدی از موارد یارانه آشکار و سوبسید سوخت یارانه پنهان است، اظهار داشت: در شرایطی یارانه به مردم پرداخت می شود که یا تاثیری بر زندگی آنها ندارد یا به دلیل عدم شفافیت مردم اطلاعی از یارانه ندارند.

نماینده مردم رشت در مجلس دهم شورای اسلامی در خصوص یارانه پنهان مثال زد و ادامه داد: هر لیتر بنزین متناسب با نرخ فوب خلیج فارس 37 سنت است که اگر نرخ دلار را 10 هزار تومان در نظر بگیریم قیمت هر لیتر بنزین باید 3 هزار و 700 تومان شود در حالی که مردم بنزین را هزارتومان تهیه می کنند.

باید به ریل هدفمندی برگردیم

وی با بیان اینکه دولت برای هر لیتر بنزین 2 هزار و 700 تومان یارانه می پردازد، بیان داشت: از این رو اگر قیمت بنزین 500 تومان شود در واقع دولت باید 3 هزار و 200 تومان یارانه بنزین بدهد که در واقع از جیب مردم بر می دارد و از سوی دیگر مردم از پرداخت چنین یارانه ای بی اطلاع هستند.

جعفرزاده ایمن آبادی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با تاکید براینکه قانون هدفمندی به هدف اصلی خود نرسید، اظهار داشت: قانون هدفمندی به منظور منطقی کردن استفاده از حامل های انرژی بوده است، بارها گفته ام از که ریل هدفمندی فاصله گرفته ایم، زاویه ما در ابتدا با ریل هدفمندی  شاید 5 تا 6 درجه بود اما به مرور زمان فاصله بیشتر شده که باید به ریل هدفمندی برگردیم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه چند هدف با قانون هدفمندی یارانه ها تعقیب می شد، گفت: یکی از اهداف منطقی کردن قیمت های حامل های انرژی بود تا موجبات صرفه جویی را فراهم کند، همچنین با توجه به محدودیت منابع، پول کمتری را برای حامل های انرژی خرج کنیم تا به جای اینکه سوبسید بدهیم منابع را در جای دیگر هزینه کنیم به نظر از ابتدای امر توزیع کردن این پول و پخش کردن هر چه درآمد کسب کرده ایم اشتباه بوده است.

وی با تاکید بر اینکه قانون هدفمندی این نیست که اجرا می شود، گفت: فارغ از اینکه باید 50 درصد یارانه نقدی و غیر نقدی توزیع شود، ماده 7 این قانون گفته است که  قانون تامین اجتماعی تهیه شود، در واقع با قانون تامین اجتماعی باید نیازمندان، بی سرپرستان، بد سرپرستان و معلولین تحت پوشش قرا گیرند چرا که قرار است با هدفمندی درآمد دولت افزایش پیدا کند.
هدفمندی یارانه ها

 

جعفرزاده ایمن آبادی در این باره که آیا مجلس می تواند برای اجرای دقیق قانون هدفمندی کاری کند، اظهار داشت: همه این مسائل از عدم بیان مسائل استو اضطراب از اینکه مردم اعتراض کنند و رای ندهند، نشأت می گیرد، اگر به مردم بگویم درآمد کشور چه میزان است و چه خرج هایی داریم مردم انتظار و خواسته هایشان را متناسب با درآمدها می کنند.

این نماینده مجلس ادامه داد: مردم باید بدانند در این چند سال با فروش اوراق مشارکت کشور را بدهکاری کرده ایم و باید در سال آینده 8 هزار میلیاردتومان سود سررسید این اوراق را پرداخت کنیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت:مردم اگر بدانند اصلاح ساختار اقتصادی رقم زده می شود و پول ها در جای خود هزینه خواهد شد مردم حتما رای می دهند اما برای این کار فرد شجاعی می خواهیم که وابسته به رای نباشد و واقعیت ها را به مردم بگوید./

پایان پیام
آخرین اخبار