كد مطلب: 33813
تاريخ انتشار: 16 بهمن 1397 ساعت 09:17

پیشنهاد INSTEX غذا و دارو را از معافیت تحریم‌ها خارج کرد

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس، گفت: در هر شرایط بحرانی در دنیا بر اساس مصوبات سازمان ملل دو مقوله دارو و غذا از تحریم‌ها معاف هستند اما اروپا با پیشنهاد INSTEX تنها برخی اقلام دارو و غذا را مستثنی کرده است.

 


محمد حسین قربانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارنظرهایی مبنی بر اینکه آغاز به کار سازوکار مالی اروپا موسوم به INSTEXبرای صنعت داروسازی ایران خطرناک است، گفت: بعد از هشت ماه وقت‌کُشی توسط اروپا طراحی سازو کار ویژه توسط آنها خروجی مطلوبی در جهت تامین منافع ایران به همراه نداشته است، ضمن اینکه آقایان برای اتحادیه اروپا سه شرط گذاشته‌اند که تنها برخی اقلام دارو و غذا را برای ما مستثنی کرده است، و این در حالی است که در هر شرایط بحرانی در دنیا بر اساس مصوبات سازمان ملل دو مقوله دارو و غذا از تحریم‌ها معاف هستند.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بحث دومی که در پی ایجاد این سازو کار مشروط شده مربوط به کالاهایی است که در لیست تحریم بوده یا مشخصا جزء تحریم‌ها هستند.  

وی یادآور شد: هم‌اکنون ایران نیاز دارد که با بسیاری از شرکت‌های توانمند دنیا از جمله اروپا ارتباط داشته باشد تا در حوزه‌های نفتی، تامین زیرساخت‌ها، حمل و نقل، ترابری، هوایی و ریلی به ما کنند که INSTEX این شرایط را ایجاد نکرده است.

تعیین پیش شرط اجرای FATF برای INSTEX بیانگر زیرکی هوشمندانه اروپایی‌ها است

قربانی تصریح کرد: یک زیرکی هوشمندانه‌ای در این سازوکار گنجانده شده، به این صورت که اجرای آن را منوط به پیوستن ایران به FATF کرده که فضای خطرناکی را ایجاد کرده است، هر چند مجلس نگاه ویژه‌ای به این مصوبه داشت، اما وقتی به هر دلیلی در مجمع تشخیص مصلحت نظام به این نتیجه نرسیدند، نشان می‌دهد که اروپایی‌ها رویه شفافی را برای پایبندی به تعهدات خود در برجام در پیش نگرفته‌اند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، خاطرنشان کرد: بعد از خروج آمریکا از برجام این پیشنهاد اروپا بود که یک سازوکار مالی ویژه‌ای را مختص انجام معاملات با ایران ایجاد کند که هیچ ربطی به برجام نداشته باشد، اما این سازوکار جدید نشان داد که اروپا بدون آمریکا هیچ است و اتحادیه اروپا از استقلال لازم برای تصمیم‌گیری برخوردار نیست.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد:  با توجه به این سازوکاری که اروپا پیشنهاد داده است شاید در آینده اگر پیشنهادهایی ارائه شود مبنی بر اینکه به شورای امنیت برگردد با این عدم شفافیتی که اروپا دارد، فردا از آمریکا هم حمایت می‎کند./

پایان پیام
آخرین اخبار