كد مطلب: 33768
تاريخ انتشار: 12 بهمن 1397 ساعت 19:47

تشریح مزایا و کاستی‌های استانی شدن انتخابات قوه مقننه

عضو فراکسیون روحانیت مجلس شورای اسلامی از مزایای و کاستی های طرح استانی شدن انتخابات قوه مقننه گفت.

سیدجواد حسینی‌کیا در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به مزایای طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: به نظر می رسد با تحقق این موضوع افراد شاخص و نام آشنا به قوه مقننه راه پیدا کنند.

طرح مسائل ملی و کلان در مجلس با استانی شدن انتخابات

نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی در این راستا، اظهار کرد: همچنین طرح های منطقه ای و محلی که گاهی اوقات از سوی نمایندگان مطرح می شود دیگر معنایی پیدا نمی کند و بر این اساس محور امور بر مبنای رسیدگی به طرح های کلان و ملی خواهد بود.

تقویت وظیفه نظارتی منتخبان ملت با تغییر روند انتخابات قوه مقننه

وی با اشاره به اینکه تغییر روند انتخابات قوه مقننه موجب تقویت وظیفه نظارتی منتخبان ملت می شود، افزود: در واقع امروزه بسیاری از نمایندگان درگیر مسائل شهرستانی و حوزه انتخابیه هستند اما با این روش قوه مجریه بیش از گذشته درگیر امور خواهد شد و بر این اساس نمایندگان راحت تر به وظایف قانونی خود می رسند.

استانی شدن انتخابات تراز نمایندگان را افزایش می دهد

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: همچنین می توان اذعان کرد استانی شدن انتخابات تراز نمایندگان را افزایش می دهد و موجب کاهش مراجعاتی می شود که بر مبنای منافع ملی نیست.

کاهش سطح رسیدگی به مناطق محروم و روستاها از دغدغه مخالفان است

عضو فراکسیون روحانیت مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی از مخالفان طرح یاد شده اعتقاد دارند که استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی موجب کاهش مشارکت مردمی می شود، تصریح کرد: در این بین کاهش سطح رسیدگی به مناطق محروم و روستاها نیز از دیگر دغدغه مخالفان است.

نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کاهش سطح دسترسی به منتخبان ملت از سوی مردم نیز از دیگر کاستی های طرح مذکور به نظر می رسد، خاطرنشان کرد: در واقع برخی اعتقاد دارند که با تحقق این طرح نمایندگان با مردم کمتر دیدار خواهند داشت و این کاهش دسترسی مردمی امری آسیب زا است./
آخرین اخبار