كد مطلب: 33600
تاريخ انتشار: 22 دی 1397 ساعت 13:14

وزارت خارجه تا ۲۶ دی‌ماه برای ارایه گزارش ۳ماهه برجام فرصت دارد

ذوالنوری با بیان اینکه وزارت خارجه تا ۲۶ دی‌ماه برای ارایه گزارش ۳ماهه اجرای برجام به کمیته هسته‌ای مجلس فرصت دارد، گفت: طبق این گزارش کمیته هسته‌ای هم گزارش شِش ماهه خود را ارایه می‌کند.

 


مجتبی ذوالنوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت،  در توضیح آخرین جلسات کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: کمیته هسته‌ای جلسه‌ای درباره مذاکرات با اروپا، SPV یا تعلل اروپا در برقراری کانال مالی نداشته اما به دنبال تهیه آخرین گزارش اجرای برجام توسط جمهوری اسلامی طبق مقاطع گذشته هستیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بر همین اساس وزارت امور خارجه باید تا 26 دی‌ماه گزارش سه ماهه دوم مقطع کنونی را به کمیته ارایه شود تا ما بتوانیم گزارش شِش ماهه خود را ارایه دهیم، کمیته در جنب این گزارش تحریم‌های یک جانبه آمریکا را بررسی می‌کنیم.

اروپا اراده‌ای برای راه‌اندازی SPV ندارد

وی در مورد تعلل اتحادیه اروپا رد راه‌اندازی کانال مالی، گفت: خانم موگرینی بیش از بار اعلام کرده که به زودی SPV راه‌اندازی می‌شود،  حال آنکه در صورت اراده اروپا این کانال مالی را می‌تواند در 10 روز راه اندازی کند. اروپایی‌ها اراده‌ای برای عملیاتی کردن کانال مالی ندارند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، افزود: راه‌اندازی SPV برای اروپا هزینه دارد. تبادل مالی اروپا با آمریکا هزار میلیارد دلار در سال است اما با جمهوری اسلامی ایران در سال کمتر از 20 میلیارد دلار تبادل مالی دارد از این رو نمی‌خواهند دچار ضرر و زیان شوند.

بررسی و مقایسه سود و هزینه اجازه برقراری کانال مالی را به اروپا نداده است

ذوالنور معتقد است: بررسی و مقایسه سود و هزینه اجازه راه اندازی SPV را به اروپایی‌ها نمی‌دهد، از این رو وقت کُشی می‌کنند. آمریکا برای عدم انجام تعهدات و افزایش فشار به جمهوری اسلامی از برجام خارج شد، اروپایی‌ها هم نقش پلیس خوب را بازی کردند تا ضمن وقت کُشی زمینه استقرار تحریم‌های آمریکا فراهم شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اروپایی‌ها ایران را معطل نگه داشتند تا آمریکا اهداف و برنامه‌های خود را پیاده کنند./

پایان پیام
آخرین اخبار