كد مطلب: 33589
تاريخ انتشار: 19 دی 1397 ساعت 15:39

چه کسی بر بودجه ۵۳ هزار میلیارد تومانی شرکت ملی نفت نظارت دارد؟

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: با دلار ۸ هزار تومان در سال آینده در شرایط تحریمی ۶.۶ میلیارد دلار در اختیار شرکت نفت قرار خواهد گرفت که رقمی معادل ۵۳ هزار میلیارد تومان می‎شود که فقط با ۱۰ هزار میلیارد تومان از این رقم مشکلات تمام بازنشستگان کشور حل خواهد شد.

حمیدرضا حاجی بابایی در نشست علنی امروز چهار‌شنبه (19دی ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میاندستور خود، گفت: درود خدا بر ملت ایران که با تمام مشکلات، عاقلانه و عادلانه مشکلات را تحمل کرده‌‎اند و همه کاستی‌‎های مدیریتی و سوء مدیریتی را به خاطر اصل نظام تحمل می‌کنند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی خطاب به نمایندگان مجلس افزود: لایحه بودجه سال 98 در مجلس است، اگر به یاد داشته باشید دو سال قبل در همین مجلس بین بنده و نماینده دولت بحثی بود که درآمد ما از هدفمندی یارانه‌ها 31 هزار میلیارد تومان است یا 87 هزار میلیارد تومان؛ به همین دلیل رئیس مجلس دیوان محاسبات را بعنوان حاکم بین این دو نظر قرار داد که دیوان محاسبات هیچ یک از این دو رقم را نپذیرفت و رقم 36 هزار میلیارد تومان را تأیید کرد.

وی ادامه داد: به این ترتیب بود که سال گذشته رقم 110 هزار میلیارد تومان در بودجه مصوب شد؛ اینبار نیز در بودجه برای سال آینده رقمی معادل 142 هزار میلیارد تومان در تبصره 14 بودجه دیده شد و این یک نمونه کار کردن در مجلس است که شفافیت باعث شد این درآمدها در بودجه آورده شود. اگر یادتان باشد سال‌ها نماینده‎های دولت در تلویزیون عنوان می‌کرد که ما پولی برای یارانه دادن نداریم چرا که 31 هزار میلیارد تومان می‌‎گیریم و 42 هزار میلیارد تومان می‎پردازیم اما چرا این روزها دیگر حرفی نمی‎زنند، بخاطر اینکه ما نمایندگان در یک مورد اراده و شفاف سازی کردیم.

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه برای سال 1398 هیچ راهی جز شفافیت بودجه‌ای نداریم، گفت: در طول دهه‌های گذشته چه کسی 14.5 درصد فروش نفت که به دلار در اختیار شرکت ملی نفت قرار گرفته را محاسبه کرده است؛ با دلار 8 هزار تومان در سال آینده در شرایط تحریمی، 6.6 میلیارد دلار در اختیار شرکت نفت قرار خواهد گرفت که رقمی معادل 53 هزار میلیارد تومان می‎شود.

حاجی بابایی افزود: این رقم باید را باید در حساب‌‎ها بیاوریم و در عین حمایت از کارگران زحمتکش عسولیه باید در این زمینه باید شفاف‌سازی  صورت گیرد. این در حالی است که برای یک میلیون فرهنگی در سقف دوم بودجه یعنی روی هوا  2 هزار میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته‌اند. درحالیکه اگر آن رقم 53 هزار میلیارد تومان بررسی شود حداقل 10 هزار میلیارد تومان از آن می‌‎توان برای حل مشکل بازنشستگان مظلوم در نظر گرفت.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس تصریح کرد: مجلس می‌‎تواند این رویه غلط در بودجه را اصلاح کند و باید از کمیسیون آموزش و تحقیقات و فراکسیون فرهنگیان که خصوصی سازی آموزش و پرورش که سیاه ترین نگاه به آموزش و پرورش در بودجه 98 است را حذف کرد، تقدیر کنیم و در این راستا لازم است تلفیق نیز به این حذف رأی دهد.

وی یادآور شد: سال آینده باید بودجه اعتمادساز و آرامش بخش باشد، هرآنچه که در این نظام وجود دارد باید خرج مردم شود ما کشور و بودجه را برای مردم می‌‌خواهیم. مردم تشنه عدالتند و از این وضعیت کشور و مجلس راضی نیستند، باید کاری کنیم این رضایت امسال در بین مردم ایجاد شود و راه آن نیز ورود به حساب‌‎های شرکت‌‎های دولتی مانند شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی است تا درآمدهای آن‌ها را نیز مانند تبصره 14 در بودجه بگنجانیم.

این نماینده مردم در مجلس از سخنان رئیس جمهور در زمان ارائه لایحه بودجه نیز انتقاد و تصریح کرد: خواهش می‌کنیم در بودجه سال 98 به اعتمادسازی برای مردم، شفافیت و جلوگیری از حقوق‌های نجومی توجه شود تا آرامش به جامعه بازگردد./

پایان پیام 
آخرین اخبار