كد مطلب: 33562
تاريخ انتشار: 17 دی 1397 ساعت 09:18

بازگشت سوریه به اتحادیه عرب بهانه‌ای برای نفوذ اقتصادی- سیاسی در این کشور

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفت: نفوذ اقتصادی و سیاسی کشورهای عرب در سوریه مهم‌ترین اصل تلاش اعراب برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب است تا ضمن برقراری روابط دیپلماتیک، دخالت در این کشور را از سر بگیرند.

 


محمدجواد جمالی‌نوبندگانی  در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، گفت: شکی نیست کشورهایی چون عربستان، بحرین و امارات که زمینه خروج سوریه از اتحادیه عرب را رقم زدند، شکست خوردند و فهمیدند که بشار اسد توانست کنترل کشور خود را به دست آورد.

اعراب به دنبال ایفای نقش در سوریه

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با بازگشت سوریه به اتحادیه عرب به دنبال واکنش انفعالی نسبت به نفوذ جمهوری اسلامی و ترکیه در سوریه هستند، کشورهای عضو این اتحادیه می‌پندارند که اگر سوریه عضو اتحادیه عرب نباشد نمی‌توانند نقش خود را در مورد این کشور به خوبی ایفا کنند.

وی افزود: سعودی‌ها و امارات با پشتوانه مالی خود می‌خواهند با بازگشت سوریه آن چیزی را که در حوزه نظامی نتوانستند به دست آورند از این طریق و با نفوذ اقتصادی در سوریه کسب کنند زیرا اذعان دارند که با نفوذ اقتصادی، نفوذ سیاسی در سوریه هم تحق پیدا می‌کند.

تعبیه سناریو آبرومندانه برای بازگشت آرام سوریه به اتحادیه عرب

جمالی نوبندگانی یادآور شد: برخی از کشورهای عربی با فشار اقتصادی به ایران در منطقه سعی می‌کنند تا در سوریه ایفای نقش کنند البته سناریوی آبرومندانه را تعبیه خواهند کرد تا سوریه به یکباره به اتحادیه عرب باز نگردد و این روند آرام انجام گیرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: افزایش حوزه نفوذ کشورهای عرب در سوریه مهم‌ترین اصل تلاش این کشورها برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب است تا ضمن تحولات مربوط به سوریه روابط دیپلماتیک خود با دمشق و دخالت در این کشور را از سر بگیرند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: از همین رو عربستان سعودی که اصلی‌ترین مخالف سوریه و دولت بشار اسد در جهان عرب است، عدم مخالفت خود را با بازگشت دمشق به اتحادیه عرب اعلام کرده است./

پایان پیام
آخرین اخبار