كد مطلب: 33543
تاريخ انتشار: 15 دی 1397 ساعت 09:23

هزار و یک حرف و حدیث به دنبال واگذاری‌ پالایشگاه‌ها

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه هزار و یک حرف و حدیث به دنبال واگذاری‌ پالایشگاه‌ها وجود دارد از عدم توجه به توسعه پارک‌های شیمیایی در ایران انتقاد کرد.

 


هدایت‌الله خادمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به وضعیت پارک‌های شیمیایی در ایران با توجه به تلاش کشوری همچون عربستان برای بسط و گسترس این پارک‌ها، گفت: 40سال است به خام‌فروشی نفت ادامه داده و برای تبدیل آن به فرآورده‌های نفتی تلاش نشده است درحالی که اگر دست از خام‌فروشی برداریم اکنون کسی نمی‌توانست ایران را تحریم کند، اگر این نفت خام فقط به بنزین تبدیل و به پاکستان، افغانستان و ترکیه صادر شود، ارزش‌افزوده بیشتری کسب کرده و دیگر منابع ملی با فروش نفت‌خام به قیمت پایین هدر نخواهد رفت.

درآمد حاصل از فروش نفت در بودجه سالانه قرار می‌گیرد نه هزینه برای تولید زیرساخت‌های تولیدی

نماینده ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سهم نفت در بودجه بالا است چراکه ایران کشوری تک محصولی است، ادامه داد: تاکنون نیز هر میزان که نفت فروش رفته در بودجه سالانه قرار گرفته است و برای ایجاد زیرساخت‌های تولیدی هزینه نشده است.

هزار و یک حرف و حدیث به دنبال واگذاری‌ پالایشگاه‌های دولتی

وی با اشاره به وضعیت پارک‌های شیمیایی در ایران و میزان ورود بخش خصوصی به این پارک‌ها، گفت: متاسفانه بخش خصوصی به معنای واقعی  در حوزه انرژی ایجاد نشده است چراکه صرفا تعدادی از پالایشگاه‌های دولتی  واگذار شده‌اند که این واگذاری در بسیاری از موارد به سهامداران بانک‌ها، وزارتخانه‌ها و صندوق‌های بازنشستگی دولتی بوده است، هرچند هزار و یک حرف و حدیث به دنبال همین واگذاری‌ها وجود دارد، بنابراین بخش جدیدی باعنوان خصوصی ایجاد نشده است.

این نماینده مجلس ادامه داد: زمانی می‌توان گفت؛ بخش خصوصی به معنای واقعی ایجاد شده که به جای واگذاری پتروشیمی‌های راه افتاده، این بخش بتواند شرکت‌های  متعدد پتروشیمی را ایجاد کرده و در این حوزه فعال باشد، درواقع گاز و نفت را دریافت و به محصولات دیگر تبدیل کند.

اوضاع پارک‌های شیمیایی در ایران مناسب نیست

به اعتقاد خادمی اوضاع پارک‌های شیمیایی در ایران مناسب نیست و بسیاری از شرکت‌ها در سال‌های اخیر به سمت رکود و ریزش نیرو رفته‌اند. 

توسعه پارک‌های شیمیایی بر دو اصل توانمندسازی و پویایی

وی همچنین با توضیح اینکه توسعه پارک‌های شیمیایی به‌عنوان یک سیستم اقتصادی – صنعتی بر دو اصل توانمندسازی و پویایی مبتنی است و در نتیجه نیازمند زمان و تمرکز منابع بسیار بوده و در فازهای متعددی صورت می‌پذیرد بنابراین در بسیاری از موارد به جای ایجاد واحدهای تولیدی به صورت مجزا اقدام به تمرکز آن‌ها به صورت پارک‌های شیمیایی می‌شوند.

هدف از ایجاد پارک‌های شیمیایی، فراهم آوردن زمینه مناسب جهت ایجاد زنجیره ارزش

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هدف از ایجاد پارک‌های شیمیایی را فراهم آوردن زمینه مناسب جهت ایجاد زنجیره ارزش عنوان کرد و گفت: زنجیره ارزش در این دیدگاه عبارت است از مجموعه مرتبط از فعالیت‌های هر بنگاه تولیدی و خدماتی با هدف ایجاد ارزش اقتصادی بالاتر از هزینه تهیه کالا یا خدمات (به عبارت دیگر بالا رفتن حاشیه سود)./

پایان پیام
آخرین اخبار