كد مطلب: 33518
تاريخ انتشار: 11 دی 1397 ساعت 16:24

نماینده سراوان در نحوه گفت وگو با مامور گمرک دچار خطا شد

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس گفت: قطعا نماینده سراوان در نحوه گفت وگو با مامور گمرک دچار خطا شد و از هیات نظارت تذکر کتبی گرفت، البته وی در جلسه غیر رسمی مجلس عذرخواهی کرد.

محمدجواد جمالی نوبندگانی در حاشیه جلسه علنی امروز (سه شنبه 11 دی) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: بعد از اتفاقات گمرکات کشور، هیات نظارت بر رفتار نمایندگان 3 جلسه با مسئولان مربوطه از دولت و گمرکات برگزار و این موضوع را بررسی کرد.

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان افزود: در جلسات مطرح شد که محمدباسط درازهی آن روز از گمرک وقت قبلی گرفته بود، حالا ممکن است ساعتی که می خواست به آنجا برود قطعی نشده باشد که بر اساس حکم هیات نظارت، از دستگاه های اجرایی کشور انتظار داریم که شأن نماینده حفظ شود و حتی اگر زمان قبلی هم هماهنگ نکرده باشد، نماینده باید به سمت مسئول دفتر، وزیر یا رئیس هدایت شود تا این برخوردها صورت نگیرد.

وی با بیان اینکه قطعا آقای درازهی در نحوه گفت وگو با مامور گمرک دچار خطا شد و عبارات نادرستی به کار برد که در جلسه غیررسمی مجلس عذرخواهی کرده است، ادامه داد: بعضا در برخی از رسانه ها این موضوعات به صورت تقطیع شده مطرح شد که انتظار می رود در سطح خود بررسی شود و به این مسائل دامن زده نشود.

جمالی افزود: آقای مسعود پزشکیان رئیس هیات نظارت جلسات مختلفی با طرف ها برگزار کرده که در این جلسات اعلام شده که قصد و غرض خاصی در گمرک برای برخورد با درازهی نبوده است و اشکال کار این بوده زمانی که نماینده خود را معرفی می کند، متاسفانه آن فردی که در گمرک بوده موضوع را با مسوول دفتر گمرک هماهنگ نمی کند که اگر این اقدام صورت می گرفت کار به اینجا کشیده نمی شد.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه  فیلمبرداری از جلسه غیر رسمی توسط هر یک نمایندگان با هر انگیزه ای خلاف بوده است، گفت: در این موضوع نیز تذکر قانونی براساس ماده 6 قانون نظارت بر رفتار نمایندگان به این فرد داده شده است.

وی افزود: برخی از مطالبی که در مورد درازهی در رسانه ها مطرح شده با نوعی بداخلاقی سیاسی صورت گرفته است که انتظار داریم که در شرایط ویژه کشور حتما باید توجه شود که تخریب ها کمکی به حل مسائل کشور و وحدت عمومی نمی کند و هیات نظارت بر رفتار نمایندگان اعلام کرد که با موضوعات مختلف برخورد می کنیم و فرقی برایمان نمی کند که این فرد از چه جناح، فراکسیون و کمیسیونی باشد ولی رفتارهای هیجانی چه در مجلس و چه در جامعه را مخل رسیدگی عادلانه می دانیم و امیدواریم این مسائل به طرق قانون خود پیگیری شود.

جمالی با بیان اینکه دستاویز قرار دادن حوادثی از این سنخ برای تخریب نهاد مجلس که بالاترین رکن دموکراسی کشور است، با هر انگیزه ای که باشد دقیقا همان چیزی بوده که دشمنان ملت امروز طراحی کرده اند، ادامه داد: تمسک به یک حادثه برای تخریب ارکان مردم سالاری خطایی راهبردی است، لذا همه جریانات سیاسی، رسانه ها و صداوسیما در شرایطی که کشور نیازمند وفاق، همدلی و وحدت برای حل مسائل کشور و مقابله با اقدامات ظالمانه آمریکاست، باید با تدبیر و به صورت عادلانه با این مسائل تونجه شود و اصلاح این رویه ناصواب ضرورت وحدت ملی کشور است.

وی با بیان اینکه در ماده 6 آیین نامه داخلی مجلس محدودیت هایی درباره نوع برخورد با تخلف وجود دارد، تصریح کرد: براساس این ماده می توان تذکر شفاهی و یا کتبی با درج در پرونده به فرد خاطی داد و یا اینکه تعهد کتبی از این فرد اخذ کرد یا اینکه می توان یک یا تذکر در جلسه علنی یا غیرعلنی مطرح کرد، لذا اگر شخصی ایراد بگیرد که چرا اینگونه در مجلس برخورد شده باید گفت که این حد را قانون تعیین کرده است.

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان با بیان اینکه براساس ماده 6 آیین نامه داخلی مجلس به دورازهی تذکر کتبی داده شده است، تاکید کرد: در آیین نامه داخلی مجلس موضوع کسر از حقوق مطرح شده اما در این پرونده اعمال نشده است، چرا که کسر از حقوق در موارد به خصوصی همانند حضور و غیاب اعمال می شود. البته اگر شخصی حقیقی یا حقوقی براساس قانون از نماینده ای شکایت کند، در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان به آن رسیدگی می شود./

پایان پیام
آخرین اخبار