كد مطلب: 33142
تاريخ انتشار: 16 آبان 1397 ساعت 20:41

رسول خدا(ص) فرمودند؛ بدانید سوگواری و گریه برای فرزندم حسن بسیار فضیلت دارد

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس می‌گوید: امام حسن(ع) با همه عظمت خود در پیشگاه خداوند در زمان شهادت به دلیل "وحشت موقع حساب" و "فراق دوستان" گریه کردند!

 


احد آزادی‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تسلیت رحلت رسول اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) در تفسیر فلسفه شهادت امام حسن(ع)، گفت: امام حسن(ع) در شرایط پر و فراز و نشیبی جانشین پدر خود امیرالمومنین(ع) شد و مشکلات متعدد داخلی و خارجی نیز داشت، از طرفی امپراتوری رم مشکل جدی در دوران امامت ایشان بود، همچنین شبکه نفاق نیز در میان مسلمانان، امام(ع) را در غربت غربی قرار داد تا جایی که این شبکه در درون خانواده ایشان نیز نفوذ کرد و در نهایت امام در همان بستر به شهادت رسید.

همواره حکومت‌های اعتقادی دستخوش آسیب‌های فکری و اندیشه‌ای بوده‌اند

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همواره حکومت‌های اعتقادی که تعداد آن‌ها نیز کثیر نبوده دستخوش آسیب‌های فکری و اندیشه‌ای بوده‌اند که حکومت امام حسن(ع) ازجمله آن‌ها به شمار میاید، افزود: در این دوران جنگ داخلی جهان اسلام به شکلی خود را نشان داد و این مسئله برای امام حسن(ع) شرایط بسیار سختی را ایجاد کرده بود.
احد آزادیخواه در فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و شفاف سازی

امام حسن(ع) در زمان شهادت به دلیل "وحشت موقع حساب" و "فراق دوستان" گریه کرد

عضو فراکسیون روحانیت مجلس همچنین به نقل از "شیخ صدوق" چنین گفت: موقعی که زمان شهادت امام حسن(ع) نزدیک شد، آن حضرت شروع به گریه کرد، به آن بزرگوار گفته شد: آیا گریه می کنی؛ در صورتی که مقام و منزلتی بزرگ نزد پیغمبر خدا(ص) داری؟ شما 20حج با پای پیاده به جای آورده‌اید و 3 مرتبه مال خود با خدا تقسیم کرده‌ای... آن حضرت فرمود: من برای دو موضوع گریه می‌کنم؛ یکی هول "وحشت موقع حساب" و دیگری "فراق دوستان".

رسول خدا(ص): بدانید سوگواری و گریه بر مصیبت‌های فرزندم حسن بسیار فضیلت دارد

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: همچنین در روایت‌ها آمده است؛ رسول خدا(ص) فرمودند: "آنگاه که فرزندم حسن مجتبی را با زهر شهید کنند تمام ساکنان آسمان و زمین بر او سوگوار می‌شوند، بدانید سوگواری و گریه بر مصیبت‌های فرزندم حسن بسیار فضیلت دارد، هرکس در مصیبت او گریه کند چشمان او در روزی که همه دیده‌ها نابینا خواهند بود روشن و بینا خواهد شد و دل او در روزی که تمام دل‌ها اندوهناک خواهند بود از غبار اندوه پاک خواهد شد و هرکس که مرقد او را در بقیع زیارت کند، قدم‌های او در پل صراط، در روزی که قدم‌ها بر آن لرزان شوند، از لغزش در امان خواهد ماند"./

پایان پیام
آخرین اخبار