كد مطلب: 33112
تاريخ انتشار: 14 آبان 1397 ساعت 08:33

ثبت جهانی ارگ نادری شیروان در دستور کار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار گیرد

نماینده مردم شیروان در مجلس گفت: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وظیفه دارد با برقراری ارتباطات دیپلماتیک با مقامات یونسکو برای ثبت جهانی ارگ نادری شیروان در یونسکو سریعا وارد عمل شوند.

 


عبدالرضا عزیزی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص ثبت جهانی ارگ نادری شیروان در سازمان یونسکو گفت: ارگ نادری از قدمت بسیار بالایی برخوردار است که وجه تسمیه آن به زمان نادرشاه افشار باز می گردد که البته باید گفت که نام این ارگ با نام ارگ باستانی شیروان باید در همه جای دنیا شناخته شود.

ارگ نادری شیروان قدمتی 5 هزار ساله دارد

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نزدیک به 2 سال است که در خصوص حفاظت و مرمت ارگ باستانی شیروان تامین اعتبار صورت گرفته است و کارشناسان فرانسوی و چینی برای بررسی هرچه دقیق تر این  ارگ به شیروان آمده اند که بر اساس اکتشافات صورت گرفته از قدمت 5 هزار ساله این مکان صحبت شده است که بسیار ارزشمند است.

وی افزود: برای ثبت جهانی ارگ باستانی شیروان یا همان ارگ نادری باید از تمام ظرفیت های لازم برای این امر مهم استفاده کرد که بلا فاصله بعد از اتمام کاوش های باستان شناسی، اقدامات لازم برای ثبت جهانی آن انجام شود و با ایجاد مرکز تفریحی و توریستی بتوان گردشگران زیادی را به دیدن این ارگ باستانی سوق داد.

منطقه گردشگری در اطراف ارگ نادری شیروان ایجاد شده است

این نماینده مجلس در دوره دهم ادامه داد: در خصوص ایجاد منطقه گردشگری و تفریحی در ارگ باستانی شیروان اقدامات خوبی در حال انجام است و بسیاری از مناطق اطراف این ارگ در حال آماده سازی در جهت میزبانی از گردشگران داخلی و خارجی است که می تواند سبب ارتقای صنعت گردشگری در استان خراسان شمالی و هم چنین کشور باشد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد: ثبت جهانی این اثر باستانی که قدمتی 5 هزار ساله دارد، می تواند گردشگران فراوانی را از اقصی نقاط جهان به ایران و منطقه شیروان کشانده تا از این اثر تاریخی دیدن بعمل بیاورند، بنابراین دولت و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وظیفه دارند با برقراری ارتباطات دیپلماتیک با مقامات یونسکو برای ثبت جهانی این اثر در یونسکو سریعا وارد عمل شوند تا این میراث با قدمت و ارزشمند کشور باعث رونق و توسعه صنعت گردشگری شود./

پایان پیام
آخرین اخبار