كد مطلب: 33085
تاريخ انتشار: 6 آبان 1397 ساعت 17:53

آزادی‌خواه:

تئاترهای با بلیط ۳۰۰ هزار تومانی مخاطب خاص دارد؛ نه توده مردم

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است مخاطب تئاترهای با بلیط ۳۰۰ هزار تومانی یک عده خاص هستند و نه توده مردم؛ با این حال نباید حق هنرمندان را نادیده گرفت.

 


احد آزادی‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره به روی صحنه رفتن برخی تئاترها با قیمت‌های گزاف بلیط گفت: مخاطب تئاترهای با بلیط 300 هزار تومانی یک عده خاص هستند و توده مردم نمی‌توانند از آن استفاده کنند؛ لذا بیم آن می‌رود که این کار از فلسفه اصلی تئاتر دور باشد.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در شرایط اقتصادی کنونی کشور گران شدن قیمت‌ها فراگیر شده است، افزود: نباید حق هنرمندان را نادیده گرفت و انتظار داشت هنرمند هنر خود را به صورت رایگان یا با قیمت ارزان عرضه کند؛ این امر بی‌انصافی است.

ارزان بودن همیشگی تئاتر، سخن خامی است

عضو کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه تئاتر و حوزه نمایش هنر مادر و مرجع است، ادامه داد: آماده‌سازی یک تئاتر کار سنگین و سختی است و مراحل دشواری را پشت سر گذاشته لذا اینکه تقاضا شود اصحاب تئاتر همواره هنر خود را با قیمت اندک و پایین عرضه کنند، سخن و ایده خامی است.

وی البته معتقد است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن هنرهای نمایشی باید درباره قیمت‌گذاری بلیط‌های تئاتر بحث و بررسی کنند و به حداقل قانع باشند.

آمادگی کمیسیون فرهنگی مجلس برای رفع خلاءهای قانونی
همچنان که در سینما قیمت بلیط بر اساس سازوکاری تعریف می‌شود، در تئاتر هم می‌توان به همین روش عمل کرد

این نماینده مجلس با بیان اینکه در زمینه تعیین نرخ بلیط تئاتر خلاء قانونی وجود ندارد، توضیح داد: همچنان که در سینما مشخص است قیمت بلیط پردیس چه میزان است و سینمای معمولی چقدر و این ساز و کار را بر اساس آیین‌نامه داخلی پیش‌بینی کرده‌اند، در تئاتر هم می‌توان به همین روش عمل کرد و انجمن هنرهای نمایشی آن را به تالارهای نمایش ابلاغ کند.

آزادی‌خواه تاکید کرد: با این حال اگر مدیران و فعالان حوزه تئاتر معتقدند در این زمینه خلاء قانونی دارند، آن ر ا به کمیسیون فرهنگی مجلس ارائه دهند تا رفع مشکل شود.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین گفت: در شرایط کنونی، دستگاه‌های ذی‌ربط مثل کمیسیون فرهنگی مجلس یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌توانند کار نظارتی خود را انجام دهند یعنی وزارت فرهنگ به عنوان یک دستگاه متولی بر عملکرد هنرمندان نظارت کند./

پایان پیام
آخرین اخبار