كد مطلب: 33065
تاريخ انتشار: 1 آبان 1397 ساعت 08:55

تنها ۱۴ درصد بازی های رایانه ای موجود در بازار ایرانی هستند

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه تنها ۱۴ درصد بازی های رایانه ای موجود در بازار ایرانی هستند، گفت: دولت از قاچاق بازی‌های رایانه ای جلوگیری کند.

احد آزادی‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  با اشاره به دلیل عدم موفقیت بازی‌های رایانه‌ای در جذب کاربر، گفت: از آنجایی که بیشتر ایرانیان اثبات جایگاه اجتماعی خود را در گرو استفاه از برندهای خارجی می دانند تمایلی به استفاده از بازی های رایانه ای ایرانی ندارد.

فرهنگ استفاده از محصولات ایرانی در حوزه بازی‌های رایانه‌ای در کشور نهادینه نشده است

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فرهنگ استفاده از محصولات ایرانی در حوزه بازی‌های رایانه‌ای در کشور نهادینه نشده است، افزود: آموزش و پرورش باید از کودکی منافع و مزایای استفاده از محصولات ایرانی را به دانش‌آموزان آموزش دهد تا نتیجه و ارمغان این آموزش در بزرگسالی به جامعه بازگردد.

وی با بیان اینکه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می تواند در ترغیب نوجوانان به استفاده از بازی های رایانه ای داخلی نقش مهمی داشته باشند، اظهار کرد: کانون های فرهنگی و هنری مساجد در ترویج استفاده از بازی‌های رایانه‌ای ایرانی به جای همتای خارجی آن اثرگذاری بالایی دارند.
از آنجایی که بنیاد ملی بازی های رایانه ای تنها سازمانی است که مسئول تولید بازی‌های رایانه ای است نمی تواند نیاز جامعه را با توجه به گروه های سنی و سلایق برطرف کند

آزادی خواه با بیان اینکه نمی توان نقش خانواده ها و صداو سیما در تشویق کودکان به استفاده از بازی‌های رایانه‌ای داخلی را نادیده گرفت، خاطرنشان کرد: از آنجایی که بنیاد ملی بازی های رایانه ای تنها سازمانی است که مسئول تولید بازی‌های رایانه ای است نمی تواند نیاز جامعه را با توجه به گروه های سنی و سلایق برطرف کند.

تنها 14 درصد بازی های رایانه ای موجود در بازار ایرانی هستند

این نماینده مردم در مجلس با انتقاد از اینکه تنها 14 درصد بازی های رایانه ای موجود در بازار ایرانی هستند، ادامه داد: متاسفانه نهادها در زمینه تولید محصولات متنوع کوتاهی کرده‌اند؛ آموزش و پرورش، حوزه هنری، سازمان تبلغیات، کانون پرورش فکری و سازمان بسیج باید برای بهبود شرایط در این حوزه وظیفه ای به عهده گیرند.

دولت از قاچاق بازی‌های رایانه ای جلوگیری کند

وی در ادامه با بیان اینکه دولت باید از قاچاق بازی‌های رایانه ای جلوگیری کند، اضافه کرد: یکی از دلایل گستردگی بازی های رایانه ای خارجی در بازار، قاچاق این کالاست؛ قاچاق این کالا از یک سو فرهنگ و از سوی دیگر اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار می دهد؛ باید فکری به حال این وضعیت نابسامان شود.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: باید از بازی‌های رایانه‌ای خارجی مالیات دریافت شود تا بتوان انگیزه واردات آنها را تا جای ممکن کاهش داد و از سوی دیگر زمینه برای گسترش بازی‌های داخلی را فراهم کرد.
آخرین اخبار