كد مطلب: 33063
تاريخ انتشار: 1 آبان 1397 ساعت 08:52

سرانه کم فرهنگ در کشور نتیجه سوء مدیریت مدیران فرهنگی

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: تمام مشکلات فرهنگی کشور را نباید نبود اعتبارات مالی در نظر گرفت بلکه سوءمدیریت در بوجود آمدن این وضعیت نقش بسزایی دارد.

 


احد آزادی‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درخصوص به پایین بودن سرانه فرهنگی در کشور گفت: متاسفانه این مشکل در کشور وجود دارد ولی نباید تمام مشکلات را نبود اعتبارات مالی در نظر گرفت بلکه سوءمدیریت در بوجود آمدن این وضعیت نقش بسزایی دارد.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:در سال گذشته برای بودجه فرهنگی اقدامات خوبی انجام شد و بسیاری از اعتبارات مالی برای موسسات فرهنگی در بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گنجانده شد ولی متاسفانه در خصوص تامین اعتبارات اقدامی صورت نمی گیرد.

نگاه هزینه ای در وزارت ارشاد به نگاه سرمایه ای مبدل شود

وی افزود: متاسفانه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اعتبارات به چشم ارقام هزینه ای نگاه می شود و نگاه سرمایه ای وجود ندارد، درحالیکه هزینه برای فرهنگ نوعی سرمایه گذاری برای آیندگان است درحالیکه در طول 40 سال گذشته نگاه مثبتی به سرمایه گذاری به مقوله فرهنگ وجود ندارد؛ بنابراین دلیل پایین بودن سرانه فرهنگی در کشور را همین نگاه می توان دانست.

این نماینده مجلس در دوره دهم ادامه داد: در کشور چندین هزار کانون های قرآنی و فرهنگی در کشور وجود دارد ، چندین هزار موسسات هنری وانجمن های ادبی فعالیت دارد، چندین سال آمفی تئاتر در کشور موجود است؛ این سرمایه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است ولی توجه و نگاهی از جانب این وزارتخانه بخوبی صورت نمی گیرد.

مدیریت صحیح فرهنگی در کنار تامین اعتبارات مساوی با ارتقای فرهنگ کشور

آزادی خواه گفت: باید گفت که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید از سرمایه های فرهنگی کشور در جهت ارتقای فرهنگ کشور استفاده کند و تنها هزینه کرد مالی کافی نیست بلکه باید با مدیریت صحیح بتواند از این سرمایه ها برای اعتلای فرهنگ ایرانی و اسلامی بهره برداری کند.

مهم ترین آسیب در فرهنگ کشور؛ تشتت در تصمیم گیری ها

وی افزود: مهمترین آسیبی که امروز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با آن مواجه است تشتت در تصمیم گیری ها است ؛ بدین معنا که با تغییر دولت ها، سیاست گذاری ها کاملا تغییر می کند که خطر این تغییرات بسیار بیشتر از موارد یاد شده است که برای فرهنگ کشور شبیه به سرطان است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: باید سیاست گذاری در فرهنگ بصورت یک شکل و مبتنی بر یک برنامه ریزی بلند مدت صورت گیرد؛ چراکه نتایج در فرهنگ بلند مدت است، بنابراین دولت ها باید یک سیاست را دنبال کنند و در این سیاست تغییر ایجاد نکنند تا بتوان در زمینه ارتقای فرهنگی کشور به یک نقطه مطلوب رسید./

پایان پیام
آخرین اخبار