كد مطلب: 32925
تاريخ انتشار: 15 مهر 1397 ساعت 13:36

نقوی حسینی: رهبر انقلاب مخالف لوایح چهارگانه هستند/ دکتر لاریجانی: رهبری نظرشان را صریحا اعلام کردند

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس در اخطار قانون اساسی تأکید کرد که رهبر انقلاب مخالف لوایح چهارگانه هستند که دکتر لاریجانی در پاسخ مطرح کرد: ایشان نظرشان را صریحا اعلام کردند و چنین نسبتی ظلم است.

سید حسین نقوی حسینی، در نشست علنی امروز (یکشنبه 15 مهر ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم در اخطار قانون اساسی با استناد به اصل110 گفت: هر ساله نمایندگان مجلس با رهبر انقلاب ملاقات می‌کنند و ایشان توصیه‌هایی را به نمایندگان بیان می‌کنند از این رو هیئت رئیسه مطابق قسمی که یاد کرده است باید آنها را اجرایی کند.

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در ملاقات سال جاری با نمایندگان صراحتا مطالبه‌ای را مطرح کردند، گفت: در این راستا بیان  کردند کنوانسیون‌هایی که در اتاق فکر استکبار جهانی پخت و پز می‌شوند چرا باید تصویب شوند لذا خودتان لایحه و طرحی بنویسید و مزایای آنها را در نظر گرفته و معایب را کنار بگذارید.

وی با اشاره به اینکه همه نمایندگان حدس ذهنی‌شان این بود که سخنان رهبر انقلاب در مورد لوایح چهارگانه است، افزود: بر این اساس انتظار می‌رفت رئیس مجلس با روسای کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها جلساتی را برگزار کند و ساز و کاری در این مورد ترتیب دهد. در واقع انتظار می‌رفت جلساتی گذاشته شود تا مشخص شود می‌توانیم در این راستا طرح دهیم یا لایحه‌ای از سوی دولت ارائه شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطر نشان کرد: رهبر انقلاب صراحتا اعلام کردند عضو چنین کنوانسیون‌هایی نشوید در این صورت کنوانسیون CFT  نیز یکی از آنها محسوب می شود لذا چه نیازی است دوباره سوالی طرح شود.

در ادامه دکتر علی لاریجانی در پاسخ به سوال نماینده مردم ورامین و پیشوا با اشاره به اینکه در خصوص دیدگاه رهبر انقلاب نسبت به این موضوع قبلا توضیح داده شده بود لذا خوب نیست این بحث طوری مطرح شود که ایشان نظری داشتند و مجلس آن را قبول نکرده است، گفت: وقتی نظری از سوی رهبر انقلاب به مجلس برسد با همان ترتیبات اجرایی می‌شود؛ در این خصوص در جلسات غیرعلنی نکاتی مطرح شد لذا با توجه به اینکه تلقی این بود که ایشان مخالف این هستند بررسی لایحه دو ماه مسکوت ماند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر این اساس لازم بود سوال پرسیده شود تا این موضوع تعیین تکلیف شود زیرا دستگاه‌های مختلفی به بنده و دفتر ایشان به دلیل بروز مشکلات نامه‌نگاری کرده بودند.

وی تصریح کرد: بر این اساس سوال مطرح شد که اگر ایشان مخالف هستند آن را اعمال کنیم که در این راستا دفتر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در نامه‌ای نظر خود را اعلام کردند.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه طبق نظر نمایندگان در این خصوص جلساتی گذاشته شد و از هر فراکسیون 3 نفر دعوت شدند، افزود: همچنین مسئولان وزارت خارجه، وزارت اطلاعات، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و امور دارایی و اطلاعات سپاه در جلسات حضور داشتند و ابهامات مطرح و بحث‌های زیادی انجام شد حتی در این بین ، اعضای یکی از فراکسیون‌ها حضور پیدا نکردند که به صورت جداگانه با آنها جلسه گذاشته شد.

رئیس قوه مقننه گفت: بر اساس درخواست نمایندگان جلساتی از سوی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از ساعت 6 صبح الی 8:30 امروز در این خصوص برگزار شد.

وی ادامه داد: آنچه فکر می‌کردیم صلاح کشور است را انجام داده و مقرر شد خود نمایندگان به جمع‌بندی برسند؛ در بیرون تهمت‌هایی مطرح می‌شود و حتی علیه علی لاریجانی هم تخریباتی صورت می‌گیرد که وجهه سیاسی دارد تا اینکه از حیث محتوایی بخواهند موضوع را بررسی کنند.

دکتر لاریجانی تأکید کرد: اینکه بخواهیم موضوع را به رهبر انقلاب منتسب کنیم، ظلم است ، زیرا نظر ایشان را قرائت کرده‌ایم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در این خصوص نمایندگان درخواست داشتند رأی به صورت علنی گرفته شود اما رأی حد نصاب را کسب نکرد بنابراین رأی‌گیری مخفی خواهد بود./

پایان پیام
آخرین اخبار