كد مطلب: 32897
تاريخ انتشار: 11 مهر 1397 ساعت 13:48

رسیدن به قیمت های واقعی در بازار صنایع لبنی؛ رانت و فساد را کم می کند

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، می گوید:سرانجام باید زمانی با قیمت های واقعی محصولات لبنی روبرو شویم؛ چرا که قیمت های واقعی رانت و فساد را کم کرده و باعث ایجاد رقابت سالم در بازار می شود.

علی ابراهیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مشکلات دامداران برای تولید و عرضه شیر، گفت: تنها راه حل مشکلات دامدارن این است که دولت امور آن ها را به خودشان و به اتحادیه های مرتبط واگذار کند و به این نتیجه برسد که تزریق ارز اثر مثبتی ندارد و باعث از بین رفتن منابع در کشور می شود.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: وقتی قیمت های واقعی مشخص شوند، درست است که با پیامد گرانی محصول مواجه می شویم ولی این گرانی مقطعی است و در عوض رقابت سالم در بازار به وجود می آید و همه چیز قابل مدیریت می شود.

ابراهیمی با اشاره به سرانه مصرف شیر در کشور گفت: تولید شیر برای مصرف سرانه ما کفایت می کند. سرانه مصرف در کشور بین 80 تا 100 کیلوگرم در طول سال است که این مقدار هم در کشور تامین می شود. اما مشکل اصلی متاسفانه همچنان داستان تکراری دخالت دولت در امر تولید و عرضه شیر توسط دامداران است.

وی تصریح کرد: چند سالی هست که دامداران تحت فشارهای اقتصادی هستند. صنایع لبنی به خاطر اینکه دولت در قیمت گذاری هایشان دخالت می کند و البته خودشان هم با ظرفیت کامل کار نمی کنند، به تولیدکنندگان فشار می آورند و محصول که همان شیر خام است را با قیمت پایین می خرند و پول دامدار را بعضا با دو یا سه ماه تاخیر پرداخت می کنند و در واقع نقدینگی خود را از دامدار تامین می کنند که همین امر اشکال جدی در کار ایجاد کرده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به اینکه به دلیل کاهش ارزش پولی صادرات محصولات لبنی به صرفه شده است، اضافه کرد: با افزایش تقاضا از سوی کشورهای دیگر برای خرید محصولت لبنی، هم کارخانجات صنایع لبنی بیشتر راغب شده اند که محصولاتشان را صادر کنند و هم به شکل سنتی صادرات این صنایع رونق گرفته است.

وی با بیان اینکه تبدیل شیرخام به شیرخشک نیز به عنوان یکی از صنایع تبدیلی اخیرا باعث سودآوری خوبی برای دست اندرکاران این صنعت تبدیل شده افزود: این در حالی است که ما قبلا تقاضایی در زمینه شیرخشک نداشتیم چون به تجهیزات این صنعت مجهز نبودیم؛ اما در حال حاضر کارخانه های خوبی به میدان آمده اند که که شیرخشک تولید می کنند و دامدارن هم بعضا ترجیح می دهند شیر تولیدی خود را به این کارخانجات بدهند.

ابراهیمی، در پایان به تغییر جهت مسیر شیر خام به سمت کارخانجات شیرخشک اشاره کرد و گفت: شیرخشک در حال حاضر به یکی از اقلام صادراتی ارزآور تبدیل شده و و جهت شیرخام به سمت کارخانجات شیرخشک تغییر کرده و صنایع لبنی هم در حال حاضر با کم شدن واردات، متقاضی شیرخام شده اند./

پایان پیام
آخرین اخبار