كد مطلب: 32888
تاريخ انتشار: 10 مهر 1397 ساعت 10:54

تدوین دو طرح جامع برق و آب در مجلس/ در سال آینده تنش آبی نخواهیم داشت

رئیس کارگروه آب و فاضلاب کمیسیون عمران مجلس، از تدوین دو طرح در حوزه برق و آب با هدف مقابله با تنش آبی و قطعی برق در مجلس خبر داد.

 


محمد دامادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، از ورود کارگروه آب و فاضلاب کمیسیون عمران مجلس به پرونده بحران و تنش آبی خبر داد و گفت: قطعا در شرایط کنونی برای مدیریت منابع آبی نیازمند برنامه ریزی هستیم، از این رو کارگروه آب، به دنبال تدوین و برنامه کوتاه مدت و دائمی برای کنترل بحران آب در کشور است.

عزم مجلس برای کاهش تنش آبی در سال های آتی

نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما به دنبال آن هستیم که با همکاری دولت و دستگاه های مربوطه، تنش آبی را در سال 98 به حداقل برسانیم. البته همه این تدابیر به میزان بارندگی در کشور بستگی دارد.

کشور در سال آینده دچار تنش آبی نخواهد شد

وی ادامه داد: نکته قابل توجه این است که اگر ما در سال آینده به میزان بارندگی سال 97، بارش داشته باشیم، خوشبختانه با تمهیدات صورت گرفته، کشور دچار تنش آبی نخواهد شد.

سهم 92 درصدی حوزه کشاورزی در مصرف منابع آبی

دامادی تصریح کرد: در شرایط کنونی مسئله مدیریت اصلاح مصرف آب در بخش کشاورزی بسیار حائز اهمیت است، زیرا بر اساس آمارها 92 درصد منابع آبی در حوزه کشاورزی، 6 درصد در بخش خانگی و 2 درصد در بخش صنعت مصرف می شود.

توسعه پروژه های دستگاه آب شیرین کن کلید تأمین آب شرب

وی ادامه داد: یکی از اولویت های اساسی در روند تأمین آب شرب، توسعه پروژه های دستگاه آب شیرین کن است، از این رو ما به دنبال انتقال آب حاصل از این دستگاه ها از جنوب شرقی کشور به فلات مرکزی و استان هایی مانند سیستان و بلوچستان، یزد، کرمان، اصفهان، هرمزگان هستیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: در هفته گذشته با دستور دکتر لاریجانی رئیس مجلس نشستی در مرکز پژوهش ها برای بررسی بحران قطعی برق و آب برگزار شد و خوشبختانه در این نشست تمهیدات خاصی برای رفع این بحران ها در نظر گرفته شد.

دامادی گفت: در این نشست طرح جامع برق تدوین و مقرر شد که این طرح در روزهای آتی به سمع و نظر سران سه قوه برسد، همچنین در این جلسه برنامه جامع آب نیز مورد رسیدگی قرار گرفت و تعیین شد که اعتبارات قابل قبولی از صندوق توسعه ملی برای گسترش آب شیرین کن ها اختصاص داده شود.

رئیس کارگروه آب و فاضلاب کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: در برنامه بلند مدت نیز باید اقداماتی همچون اصلاح الگوی مصرف و توسعه آبیاری های نوین مورد توجه قرار گیرد./

پایان پیام
آخرین اخبار