كد مطلب: 32885
تاريخ انتشار: 10 مهر 1397 ساعت 10:45

ورود زوار بدون روادید به خاک عراق در ایام اربعین حسینی(ع) چه مجازاتی دارد؟

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه دولت ایران در قبال زواری که بدون اخذ روادید وارد خاک عراق شوند، مسئولیتی ندارد؛ مجازات زوار بدون روادید در خاک عراق را تشریح کرد.

 


نصرالله پژمان‌فر  در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت با تأکید بر لزوم اطلاع رسانی برای ورود زوار کشورمان به عراق در ایام اربعین حسینی(ع) فقط در صورت بهمراه داشتن روادید، گفت: آمار دقیقی از افرادی که سال گذشته بدون روادید وارد خاک عراق شده‌اند، وجود ندارد اما هر سال تعداد افرادی که بدون اخذ ویزا به عراق رفته‌اند، کاهش یافته است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در عین حال علاوه بر مراقبت‌های مرز عراق، در مرز کشورمان نیز باید مراقبت شود که افراد بدون اخذ روادید اجازه ورود به خاک عراق را نداشته باشند.

عراق می‌‎تواند برابر قوانین داخلی خود با افراد خاطی برخورد کند

پژمانفر تصریح کرد: در هر کشوری وقتی فردی بدون طی مراحل قانونی وارد خاکش شود برابر با قوانین داخلی خود می‎تواند فرد خاطی برخورد کند لذا دولت ایران هیچ گاه نمی‎تواند به این مسائل داخلی عراق ورود کند بنابراین توصیه می‎شود که هیچکس امسال بدون اخذ روادید وارد خاک عراق نشود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر دولت و مجموعه دستگاه‌های مرتبط با اربعین، باید بیشترین حمایت‌‎ها را از زوار اربعین حسینی(ع) داشته باشند تا مردم به راحتی بتوانند برای زیارت سیدالشهدا به کشور عراق بروند.

مذاکرات جدیدی برای لغو روادید صورت نگرفته است

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه تلاش‌ها برای انجام مذاکرات جدید به منظور لغو روادید بین دو کشور انجام نگرفته است، افزود: برخی سوپسیت‌هایی که در سایر شقوق و امور اقتصادی در نظر گرفته می‌شود را می‎‌توان برای این سفر زوار نیز در نظر گرفت تا مردم در این سفر دچار مشکل نشوند.

نباید مسائل مادی بر حضور مردم در راهپیمایی اربعین تأثیر بگذارد

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه زوار اربعین حسینی(ع) اغلب افراد متوسط و قشر ضعیف جامعه هستند، رقم در نظر گرفته شده 377 هزار تومانی برای زوار رقم بالایی به نظر می‎رسد و نباید اجازه داد مسائل مادی روی حضور مردم در این راهپیمایی عبادی سیاسی تأثیر بگذارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت می‌توانستند جدی‌تر در مسئله لغو روادید ورود پیدا کنند و مذاکرات با دولت عراق  را با جدیت بیشتری دنبال کنند اما این اتفاق نیفتاد و امروز زوار ناچار به پرداخت رقم دلاری ویزای عراق هستند./

پایان پیام
آخرین اخبار