كد مطلب: 32880
تاريخ انتشار: 9 مهر 1397 ساعت 10:08

سامانه جامع تجارت به مهار معضل احتکار کالا کمک می کند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس راه اندازی سامانه جامع تجارت را در جلوگیری از احتکار کالا موثر دانست.

 


محمدرضا پورابراهیمی داورانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص نشست کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه امروز کمیسیون اقتصادی شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی، روسای اتاق های بازرگانی، اصناف و تعاون و معاون پارلمانی وزارت اقتصاد حضور داشتند و به بررسی موضوع تنظیم بازار کالاهای اساسی پرداخته شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مجموع نشست خوبی در ارتباط با تسهیل تامین اقلام مورد نیاز خانوارها در مجلس برگزار و آخرین تصمیمات دولت در ارتباط با موضوعات مذکور و نظارت بر نحوه توزیع کالا بررسی شد.

ضرورت ارتقا نظارت بر نحوه توزیع کالاهای اساسی

وی گفت: متاسفانه در حال حاضر شاهد این موضوع هستیم که علی رغم اختصاص ارز 4200 تومانی برای کالاهای اساسی، اما بخشی از این کالاها با نرخ بالاتر به مردم ارائه می شود که این غیرقابل قبول است و باید سیاست های اعمالی، نظارت بر نحوه توزیع کالاهای اساسی، ارتقاء یابد و نمایندگان مجلس باید از ارائه کالاهای اساسی با قیمت مناسب به مردم اطمینان یابند، چرا که در غیر این صورت رانت در اقتصاد توزیع خواهد شد.

پورابراهیمی داورانی افزود: گزارش عملکرد 6 ماهه اول سال جاری بیانگر این است که صادرات در مقایسه با نیمه اول سال گذشته 21 درصد افزایش یافته و میزان واردات حدود 11 درصد کاهش یافته که نتیجه انجام این مهم کسب تراز بازرگانی مثبت است که نکته مناسبی ارزیابی می شود.

ارائه گزارش درباره راه اندازی سامانه جامع تجارت

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: در این جلسه گزارش خوبی از راه اندازی سامانه جامع تجارت توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت ارائه شد، هر چند که در انجام این مهم تاخیر وجود داشته، اما در هر صورت به جلوگیری از احتکار کمک می کند و نظارت ها بر توزیع کالاهای مصرفی را افزایش می دهد.

پورابراهیمی در پایان افزود: نشست های مشترک درخصوص مسائل بازار استمرار خواهد یافت و بحث صادرات و اعمال سیاست های ارزی در جلسات بعدی کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی خواهد شد./

پایان پیام
آخرین اخبار