كد مطلب: 32800
تاريخ انتشار: 27 شهریور 1397 ساعت 12:05

روابط ایران و روسیه پس از خروج امریکا از برجام

رئیس کمیسیون امنیت ملی با اشاره به تعریف مناسبات خاص بین ایران و روسیه، گفت: هر دو کشور درگیر تحریم‌های آمریکا بوده لذا ضمن حفظ مناسبات، منافع خود را دنبال می‌کنند.

 


حشمت الله فلاحت پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص سیاست‌های روسیه در قِبال جمهوری اسلامی ایران در حوزه نفتی و روابط خارجی، گفت: روسیه در شرایطی که همانند سایر کشورها به دنبال تامین منافع خود هستند به دو دلیل همراهی مورد نظر آمریکا را دنبال نمی‌کند.

ماهیت مناسبات و تحریم‌ها مانع از شکل‌گیری روابط روس‌ها با آمریکایی‌ها

نماینده مردم اسلا‌م‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ماهیت مناسبات روسیه و آمریکا و چالشی که با یکدیگر دارند و تلاش روس‌ها برای مهار آمریکا از یک سو و موضوع هدف واقع شدن روس‌ها در برابر تحریم آمریکا از سوی دیگر این دلایل را شامل می‌شود.

روسیه برای تامین منافع خود حتی جایگزین نفت ایران هم می‌شوند

وی افزود: با همه این وضعیت پیش روی روسیه، روس‌ها منافع خود را دنبال می‌کنند و در این میان به گونه‌ای عمل می‌کنند تا ضمن تامین نظر ایران منافع خودشان هم دنبال کنند حتی اگر بتوانند جایگزین نفت ایران هم می‌شوند تا از این توان برای دور زدن تحریم‌هایی که علیه روسیه است، استفاده کنند.

تعریف مناسبات خاص میان ایران و روسیه

فلاحت پیشه یادآور شد: بالاترین مناسبات بعد از خروج آمریکا از برجام، روابط ایران و روسیه است، در خصوص شرایط جدید و مناسبات پارلمان ایران و روسیه و ورود دومای روس به این روابط بی‌سابقه است و این نشان می‌دهد ایران و روسیه مناسبات خاص را برای خود تعریف کردند.

پیگیری و تامین منافع اولویت نخست هر کدام از کشورها

رئیس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به حوزه تامین منافع کشورها، معتقد است: روسیه با وجود تعریف مناسبات خاص برای ایران، قطعا در مواردی هم منافع خود را دنبال می‌کند همانگونه که ایران با وجود همه روابط و مناسبات، منافع جمهوری اسلامی را دنبال می‌کند./

پایان پیام
آخرین اخبار