كد مطلب: 32755
تاريخ انتشار: 20 شهریور 1397 ساعت 16:04

اقدام ستودنی افزایش مستمری هنرمندان از ۲۰۰ هزار تومان به ۸۰۰هزار تومان

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس اگرچه نسبت به مستمری پایین هنرمندان انتقاد دارد اما افزایش این مستمری از ۲۰۰ هزار تومان به ۸۰۰ هزار تومان را اقدامی ستودنی از سوی وزارت فرهنگ دانست.

 


احد آزادی‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از مستمری پایین هنرمندان، گفت: مادامی است که حوزه فرهنگ و هنر مظلوم واقع شده و جفای بسیاری به آن رفته است تا جایی که در زمان بررسی و تصویب بودجه سال 97 در مجلس دوستان نماینده جدول شماره 17 را که یکی از محل‌های اصلی بودجه‌ریزی به حوزه فرهنگ به شمار آمد به طور کامل حذف کرده و اعتبار آن را به بخش‌های غیرفرهنگی اختصاص دادند.

رخت بربستن رقم مندرج در جدول شماره 17 از حوزه فرهنگ پذیرفتنی نیست

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حذف جدول 17 (نهادهای خاص فرهنگی)به دلیل ایجاد تشتت مدیریتی و عدم تخصیص اعتبار آن به بخش‌های مورد نیاز توجیح‌پذیر بود اما رخت بربستن رقم مندرج در آن از حوزه فرهنگ پذیرفتنی نیست، افزود: متاسفانه در حالی تنها 200میلیارد تومان از جدول شماره 17 به بخش غیرفرهنگی منتقل شده است که مستمری هنرمندان ایران هنوز 200هزار تومان است و وزیر فرهنگ به تازگی توانسته این رقم را برای هنرمندان درجه یک به سختی به 800 هزار تومان برساند.

نارسایی‌های جدی دیگری در حوزه فرهنگ وجود دارد

وی با تاکید بر اینکه علاوه بر رقم ناچیز اختصاص داده شده به مستمری هنرمندان نارسایی‌های جدی دیگری در حوزه فرهنگ وجود دارد، ادامه داد: با وجود آنکه دست وزیر فرهنگ باز نیست و تنگناهای بسیاری در بودجه دیده می‌شود توانسته این مستمری را افزایش دهد که باید این اقدام را نقطه عطفی دانست و آن را ستود.

تغییر فرهنگ و سبک زندگی مردم مستلزم هزینه‌کرد است

آزادی‌خواه با اعتقاد به اینکه تغییر فرهنگ و سبک زندگی مردم مستلزم هزینه‌کرد است، اضافه کرد: این در حالی است که در برخی حوزه‌ها یک قران هم هزینه نمی‌شود با این وجود انتظار شاهکار در این بخش‌ها را داریم.

باید توجه ویژه‌تری به مستمری هنرمندان به دلیل خدمات‌شان به جامعه شود

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به دلایل قرار ندادن مستمری، بیمه و حقوق و مزایای هنرمندان در اولویت تخصیص بودجه‌ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و گفت: حوزه‌های تحت پوشش فرهنگ وسیع است و به همان اندازه اولویت‌های بسیاری وجود دارد اما باید توجه ویژه‌تری به مستمری هنرمندان به دلیل خدمات‌شان به جامعه شود./

پایان پیام   
آخرین اخبار