كد مطلب: 32735
تاريخ انتشار: 19 شهریور 1397 ساعت 09:23

دریافت تضمین از صادرکننده اقدام درستی است/ زمان بازگرداندن ارز باید قابل تمدید شود

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید هرچند که دریافت تضمین از صادرکنندگان برای بازگرداندن ارز اقدام مناسبی است اما بازه زمانی ۲ ماهه باید قابل تمدید باشد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تکلیف جدید ارزی درخصوص بازگشت ارز صادراتی به کشور و دریافت تعهدنامه در این زمینه، اظهار داشت:  دریافت تعهد از صادرکننده اقدام درستی است، اخباری دراین رابطه داریم که  ثروت کشور از این راه خارج شده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: باید کسی که صادرات انجام می دهد ارز را به داخل کشور بیاورد، شرایط فروش برخی محصولات در کشورهای دیگر قابل توجه است، به طور مثال فروش لبنیات در کشور روسیه با اقبال روبه رو است اما در کشور محدودیتی هایی در زمینه لبنیات ایجاد شده است بدتر این خواهد شد که ارز وارد نشود.

خروج ثروت به بهانه صادرات

نماینده مردم رشت در مجلس دهم شورای اسلامی بیان داشت: در حال حاضر برخی افراد ثروتشان را به کالا تبدیل می کنند، کالا را صادر و درآمد حاصله را همان جا هزینه می کنند، اعتقاد داریم این نحو نمی توان عمل کرد.

وی با تاکید براینکه باید ثروت به کشور برگردد، گفت: برای بازگشت ثروت  تکلیف جدیدی در نظر گرفته شده است که در سقف زمانی آن باید ملاحضاتی انجام شود، الزام دو ماهه درست نیست، باید بعد از دو ماه با شنیدن استدلال های صادر کننده زمان را تمدید کرد.

گله صادرکنندگان

جعفرزاده ایمن آبادی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، صادرکنندگان از برخی مسائله گله مند هستند، اظهار داشت: در آیین نامه ها آمده است که 5 درصد از درآمد صادرات برای هزینه ها در اخیتار صادرکننده قرار می گیرد اما عمده صادرکنندگان گله دارند که این هزینه در اختیارشان قرار نمی گیرد.

وی بیان داشت: صادرکنندگان گله می کنند باید ارزشان در سایت نیما ثبت شود و به نرخ کمتر از بازار آزاد از آنها خریداری می شود در حالی که اگر بخواهیم صادرکننده راغب به ارائه ارزش شود باید به همان میزان بازار آزاد پول دریافت کنند.

نایب رئیس فراکسیون مستقلین مجلس با بیان اینکه باید از صادرکننده تعهد گرفته شود که ثروت و منابع به کشور برگردانده می شود، گفت: اگر صادرکنندگان با دریافت هزینه های 5 درصدی موافق نیستند می توان به 10 درصد افزایش داد اما باید 90 درصد ثروت به کشور برگردانده شود

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، تاکید کرد: برای مهلت زمانی می توانی تسامح و تساهل شود برایاین کار باید کمیته تشکیل شود تا اگر استدلال صادرکننده برای دیرکرد قابل قبول بود زمان تمدید شود در غیر اینصورت باید ضمانت ها جلب شود./
آخرین اخبار