كد مطلب: 32719
تاريخ انتشار: 16 شهریور 1397 ساعت 13:12

تاثیر ضمانت بانک مرکزی بر سپرده های ارزی/ سود ۴درصد با نگاه تشویقی است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید ضمانت سپرده ارزی از سوی بانک مرکزی موثر خواهد بود.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تضمین سپرده های ارزی از سوی بانک مرکزی، اظهار داشت: پیش از بانک ها سپرده های ارزی را تضمین می کردند اما چون عملکرد بانک ها در زمان دولت احمدی نژاد بد بود و تخلف کردند عدم اعتماد به بانک ها ایجاد شد.

تضمین سپرده های ارزی موثراست

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس  شورای اسلامی تاکید کرد: از این جهت تصور می شود تضمین بانک مرکزی برای سپرده های ارزی قطعا می تواند تضمین بالایی محسوب شود و موثر باشد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس دهم شورای اسلامی بیان داشت: با توجه به اینکه بانک مرکزی بازپرداخت سپرده های ارزی را با همان ارز تضمین کرده است، مردم ارزها خود را به بانک ها بیاورند، البته این امر تازه ابلاغ شده و آماری از میزان سپرده ها در دست نداریم با این حال تا 10 روز دیگر آماری دراین زمینه از مسئولان ذی ربط دریافت می کنیم.

پیشنهاد کمیسیون اقتصادی به بانک مرکزی

وی با بیان اینکه کمیسیون اقتصادی نیز از روز  اول برای سپرده های ارزی چنین پیشنهادی داشت، ادامه داد: پیشنهاد ما این بود که سپرده های ارزی از سوی بانک مرکزی تضمین شود اما تیم قبلی بانک مرکزی به دنبال چیز دیگری رفتند با این حال اکنون که بانک مرکزی سپرده هر نوع ارزی را ضمانت می کند تا حد زیادی مردم تشویق به سپرده گذاری می شوند.

مردم برای کمک به دولت پای کار بیایند

پورابراهیمی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با تاکید براینکه مردم نباید تنها از مسئولان برای بهبود امور توقع داشته باشند، گفت: مردم نیز با آوردن ارزهای خود می توانند به کشور کمک کنند، مانند زمان جنگ که هرکسی به اندازه وسع خود عمل کرد، چطور مردم ترکیه با حساسیت بر روی کشورشان دلارهای آمریکایی را آتش زدند، در ایران نیز با اعتماد به بانک و سپرده گذاری می توان دولت را حمایت کرد.

سود 4درصد با نگاه تشویقی است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه سپرده ارزی می توان تغییر اساسی ایجاد کند، در خصوص سودهای این سپرده ها گفت: سود سپرده های ارزی در دنیا تقریب یک تا 1.5 درصد است، شخصا قبول دارم که سود 4 درصد برای سپرده های ارزی زیاد است اما احتمالا این سود با نگاه تشویقی در نظر گرفته شده که می تواند اثر مثبتی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، بانک مرکزی در بخشنامه ای مقررات و شرایط سپرده گیری ارزی را به شبکه بانکی ابلاغ کرد، در این بخشنامه بانک ها نسبت به سپرده گیری ارزی به صورت اسکناس به ارزهای یورو، درهم امارات و دلار با نرخ سود به ترتیب 3، 2 و 4 درصد با تضمین بانک مرکزی مجاز خواهند بود.
آخرین اخبار