كد مطلب: 32718
تاريخ انتشار: 16 شهریور 1397 ساعت 13:09

حمایت مجلس از همکاری‌های ریلی و حمل و نقل ایران و روسیه

روسای مجالس دو کشور ایران و روسیه بر ضرورت توسعه همکاری های اقتصادی میان دو کشور تأکید کردند.

در ادامه سفر دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به کشور روسیه، نشست کمیسیون همکاری مجلس شورای اسلامی و دومای دولتی مجمع فدرال فدراسیون روسیه امروز در شهر ولگوگراد برگزار شد.

این نشست با حضور هیئت پارلمانی کشورمان و جمعی از مسئولان اتاق بازرگانی و معاونان وزرای دو کشور برگزار شد.

در این دیدار دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست اتاق بازرگانی ایران و روسیه که امروز در ولگوگراد برگزار شد، تأکید کرد: مسئولان دو کشور امروز با هم مذاکراتی را انجام دادند و باید مشکلات سر راه را با پارلمان‌های دو کشور ایران و روسیه در میان بگذارند.

در ادامه این دیدار دکتر لاریجانی از دکتر احمدی معاون وزیر راه درخواست کرد تا توضیحاتی را در رابطه با توافقات در زمینه حمل و نقل ریلی و همکاری‌های دو کشور در حوزه راه آهن توضیحاتی بدهند.

دکتر احمدی در این نشست گفت: در زمینه حمل و نقل ریلی توافقاتی میان  دو کشور صورت گرفته است.

در ادامه  دکتر لاریجانی با اشاره به گزارش آقای احمدی تأکید کرد: قطعا مجلس به حووزه حمل و نقل به ویژه حوزه ریلی و همچنین به شرکت‌های حمل و نقل بین دو کشور توجه خواهد کرد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: در بحث تعاملات انرژی میان دو کشور ایران و روسیه به ویژه در بحث خرید انرژی و سرمایه گذاری شرکت های روسی  اقدامات خوبی صورت گرفته است، همچنین همکاری در حوزه کشاورزی از جمله کشت فرا سرزمینی سویا انجام می شود؛ از طرف دیگر تعاملات پولی و بانکی میان دو کشور بسیار مفید و مثبت است.

وی ادامه داد: جمع بندی این مسائل در پارلمان و هم در حوزه اجرایی صورت می گیرد، از طرف دیگر ابتکار برگزاری کمیسیون مشترک در روسیه بسیار مطلوب بود و امیدوارم این نشست ها در استان های ایران برگزار شود.

دکتر لاریجانی در ادامه افزود: باید تلاش کنیم این تفاهم نامه ها به نتیجه برسد و نقش مجلس روسیه بسیار مهم است. همچنین در زمینه توسعه مناطق فیلرهای نفتی و گازی توافقاتی صورت می گیرد و پروژه ها در دست بررسی هستند.

همچنین سبحانی فر رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه در این نشست گفت: انرژی یکی از بخش هایی است که روابط بین دو کشور را می تواند تحکیم ببخشد. همکاری های دو کشور می تواند امنیت انرژی را ارتقاء دهد.

در ادامه مهرفر معاون وزیر کشاورزی با بیان اینکه ظرف 4 سال گذشته همکاری های تجاری و کشاورزی دو کشور پیشرفت کرده است، گفت: توافقاتی در زمینه بهداشت بین دو کشور انجام شده است.

وی ادامه داد: امروز محصولات لبنی کشور با توجه به توافقات بهداشتی می تواند وارد روسیه شود.

در ادامه موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موضوعات مهم و خوبی در زمینه اقتصاد، کشاورزی و ریلی مطرح شده است.

برومندی نیز در این نشست گفت: پارلمان‌های دو کشور نقش مهمی درایجاد صلح و مبارزه با تروریسم دارند. اقدام ایران و روسیه برای کمک به دولت سوریه بسیار مهم بوده است.فعالیت و همکاری گسترده بین پارلمان های دو کشور بسیار اهمیت دارد. کنفرانس تهران را خوب و مفید می دانیم.

همچنین در این نشست معاون وزیر اقتصاد کشورمان گفت: وزارت اقتصاد به عنوان  وزارتخانه‌ای که باید این مذاکرات و توافقات را امضا کند آماده است که جهت پشتیبانی از این توافقات وارد عمل شود.

در این نشست همچنین زمانی‌نیا معاون وزیر نفت گفت: بعد از برجام، روسیه نقش مهمی در به ثمر رساندن این توافق داشت و روابط ایران و روسیه رو به گسترش است.

در ابتدای این دیدار، ویچسلاو والودین رئیس دومای روسیه با بیان اینکه همکاران در مجالس و مسئولان دو کشور ایران و روسیه اتفاق نظر دارند که در این مقطع زمانی باید همکاری‌های راهبردی میان ایران و روسیه وجود داشته باشد، گفت: همکاری‌های زیادی بین دو کشور وجود دارد اما کافی نیست.

وی تأکید کرد: باید اجلاس‌های مشترک پارلمانی بین ایران و روسیه ادامه یابد تا این همکاری‌ها گسترده‌تر شود.

ویچسلاو والودین با بیان اینکه در بحص روابط ایران و روسیه در زمینه نفت شرکت‌های مختلفی صحبت کرده‌اند، ادامه داد: در این حوزه به نقاط مشترکی رسیده‌ایم. همچنین در زمینه تجارت، کشاورزی، حمل و نقل ریلی و همکاری‌های بانکی می‌توانیم همکاری‌هایی داشته باشیم.
آخرین اخبار