كد مطلب: 32473
تاريخ انتشار: 13 مرداد 1397 ساعت 13:25

شریعتمداری، صالحی و همتی برای بررسی بحران کاغذ مجددا به کمیسیون فرهنگی مجلس فراخوانده خواهند شد

عضو مجلس در کمیته کنترل بحران کاغذ از فراخوانده شدن مجدد وزرای صنعت و اقتصاد و رئیس بانک مرکزی به کمیسیون فرهنگی مجلس برای بررسی بحران کاغذ خبر داد.

 


سید احسان قاضی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص مشکل تامین کاغذ در حوزه چاپ و نشر گفت: از وزیر صنعت، معدن و تجارت در این خصوص انتظار می‌رفت که اقدامات بهتری انجام دهد؛ بنابراین وزرای صنعت، معدن و تجارت و فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس کل بانک مرکزی به کمیسیون فرهنگی مجلس مجددا فراخوانده خواهند شد تا وضعیت کاغذ مشخص شد.

نماینده مردم فریمان، سرخس، بخشهای احمدآباد و رضویه در مجلس شورای اسلامی افزود: هم‌اکنون وضعیت کاغذ تا حدی بحرانی است که ممکن است بخشی از مطبوعات کشور ظرف ماه آینده توانایی چاپ نداشته باشند و منجر به تعطیلی بخشی از مطبوعات کشور به دلیل عدم توانایی تامین کاغذ مورد نیاز شود.

ارز دولتی به کاغذ داده‌اند ولی نظارتی بر آن نمی‌شود

وی ادامه داد: ارز دولتی به کاغذ تخصیص و واردات صورت می‌گیرد، ولی به دلیل فقدان نظارت بر واردکنندگان کاغذ، کاغذ مورد نیاز به دست مطبوعات و چاپخانه‌ها و ناشران نمی‌رسد.

مشکل نرسیدن کاغذ به دست مصرف‌کننده مشخص نیست

این نماینده مجلس در دوره دهم با تاکید بر اینکه مشکل اصلی در این خصوص نظارتی است، تصریح کرد: ارز دولتی با پیگیری‌های مستمر توسط بانک مرکزی تخصیص داده شد و با وجود حل کردن مشکل کمرگ و استاندارد، مشکل عدم رسیدن کاغذ مشخص نیست.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه متاسفانه واردکننده کاغذ ارز دولتی را گرفته و واردات صورت گرفته ولی توزیع نمی‌شود، ادامه داد: وظیفه نمایندگان نظارت بر کشتی‌ها و مراکز توزیع نیست بلکه نمایندگان صنعت و معدن، سازمان تنطیمات قیمت کالا و تعزیرات حکومتی است.

احتکار صورت می‌گیرد

قاضی زاده گفت: باید دانست که مشکل، توزیع کنندگان خرد نیستند بلکه مشکل واردکنندگان اصلی هستند که متاسفانه توزیع به شکل مطلوب انجام نشده و احتکار صورت می‌گیرد و متاسفانه نظارت وجود ندارد.

عضو مجلس در کمیته کنترل بحران کاغذ خاطرنشان کرد: نسبت به مطبوعات کشور نیز انتقاد وجود دارد که چرا این مطالب رسانه‌ای نمی‌شود و از جانب آنها در این خصوص مطلبی چاپ نمی‌شود، بنابراین لازم است هرچه سریعتر در این خصوص نظارت از جانب دستگاه‌های ذی‌صلاح صورت گیرد./

پایان پیام
آخرین اخبار