كد مطلب: 32431
تاريخ انتشار: 9 مرداد 1397 ساعت 10:10

رهبری هنوز نظر نهایی درباره لوایح چهارگانه را اعلام نکرده اند

کمالی پور با تاکید بر اینکه مجمع تشخیص نظر مشورتی درباره لایحه پالرمو داد، گفت: شورای نگهبان با استناد به این نظر مشورتی ایراد ماهیتی به پالرمو گرفت اما مجلس منتظر اذن رهبری برای رفع ایرادات است.

 


یحیی کمالی پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص آخرین اخبار مربوط به لوایح چهارگانه مرتبط باFATF به ویژه لایحه پالرمو به عنوان دستور کار کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: شورای نگهبان چند ایراد شکلی به لایحه پالرمو گرفت و ایراد اساسی و ماهیتی هم به استناد نظر شورای نگهبان به این لایحه گرفت.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: شورای نگهبان به استناد نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام اصل لایحه پالرمو و پیوستن جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی را رد کرده بود.

وی افزود: برخی از اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس رفع ایرادات شورای نگهبان را به دلیل فرمایشات رهبری در دیدار با نمایندگان در رابطه با لوایح چهارگانه غیرضرور دانستند و از سوی دیگر برخی از اعضای کمیسیون به نظر دولت مبنی بر ورود مجلس به رفع ارادات تاکید داشتند و اذعان کردند که دولت مجدد با رهبری وارد مذاکره شده و ایشان تعیین تکلیف را بر عهده مجلس گذاشتند.

کمالی‌پور یادآور شد: با توجه به تعارضات موجود قرار شد تا نظر رهبری در این زمینه اخذ شود، در صورتی که بر تعیین تکلیف لوایح توسط مجلس تاکید کنند؛ کمیسیون قضایی و حقوقی رفع ایرادات شورای نگهبان در مورد لایحه پالرمو را در دستور کار قرار خواهند داد. البته بنا به نظر ایشان در مورد بررسی لوایح دیگر هم تصمیم‌گیری می‌شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد لایحه پالرمو نظر مشورتی به شورای نگهبان داده بود اما شورای نگهبان با استناد به نظر مشورتی مجمع تشخیص مصلحت نظام به لایحه ایراد گرفته است./

پایان پیام
آخرین اخبار