كد مطلب: 32401
تاريخ انتشار: 7 مرداد 1397 ساعت 16:21

سعودی‌ها زیر بار پرداخت دیه قربانیان فاجعه منا نمی‌روند

آزادی خواه با اشاره به اینکه سعودی ها زیر بار پرداخت دیه و غرامت قربانیان فاجعه منا نمی روند، گفت: کمیته حقیقت یابی باید در وزارت امورخارجه تشکیل شود زیرا اقدام دیپلماسی است.

 


احد آزادی‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره آخرین وضعیت پیگیری حقوقی موضوع فاجعه منا‌، گفت: باید اذعان کرد بنا بر تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر جلوگیری از فراموشی فاجعه مذکور، سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در متن قرارداد حج سال ۹۷، دیه شهدای منا را مطالبه کرده اند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این مهم در حالیست که سعودی ها خودشان را مقصر فاجعه رخ داده در منا نمی دانند و این موضع را نسبت به همه قربانیان کشورها دارند.

رئیس فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سعودی ها اگر این فاجعه را بپذیرند در واقع بی کفایتی خودشان را نشان می دهند و همچنین باید مبلغ قابل توجهی دیه را به قربانیان کشورهای مختلف پرداخت کنند از این رو به نظر نمی رسد زیر بار این مسئله بروند.

آزادی‌خواه افزود: البته با پیگیرهای صورت گرفته سعودی ها مسئولیت حادثه رخ داده در مسجد الحرام و سقوط جرثقیل را پذیرفته اند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بر این اساس می توان اذعان کرد کمیته حقیقت یابی باید در وزارت امورخارجه تشکیل شود زیرا اقدام دیپلماسی تلقی می شود؛ البته سازمان حج و زیارت نیز در کنار وزارتخانه می تواند کمک شایانی انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست اندرکاران حج امسال، با اشاره به فاجعه مسجدالحرام و فاجعه منا در سال ۱۳۹۴، آن را ظلمی بزرگ خواندند و با تأکید بر لزوم پیگیری مستمر و جدی برای احقاق حق، گفتند: این مطالبه به هیچ وجه نباید فراموش شود و دستگاههای مسئول باید از راههای مختلف بویژه مجامع بین المللی، این موضوع را پیگیری کنند تا کمیته حقیقت یابی با حضور جمهوری اسلامی تشکیل و احقاق شود زیرا در این دو فاجعه، تأمین ایمنی و امنیت حجاج که مهمترین وظیفه حکومت عربستان است، رعایت نشد و دیه مقتولان نیز داده نشد./

پایان پیام
آخرین اخبار