كد مطلب: 32031
تاريخ انتشار: 26 خرداد 1397 ساعت 13:00

تحلیل روند مذاکرات برجامی ایران و اروپا و نحوه امتیازگیری از طرف مقابل

رئیس فراکسیون نمایندگان ولای مجلس، گفت: هر اقدامی که یک امتیاز برای طرف‌های مقابل همانند FATF محسوب شود باید در جریان مذاکرات برجام مورد بحث قرار گیرد تا بتوان در ازای آن امتیازاتی دریافت کرد.

 


حمیدرضا حاجی بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص روند مذاکرات برجامی جمهوری اسلامی ایران و طرف‌های اروپایی، گفت: از یک منظر اگر اروپا بتواند مقابل آمریکا بایستد و برجام نیمه جان را نگاه دارد و منافع دو طرف را تامین کند، کسی مخالفتی نخواهد کرد. نقدها از سر بی‌اعتمادی به طرف اروپایی است.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته؛ اروپایی‌ها بین آمریکا و ایران قطعا آمریکا را انتخاب خواهند کرد، در حقیقت آمریکا از برجام خارج شده و با تمام قدرت و با اعمال تحریم‌ها با ایران می‌تازد اما اروپایی‌ها مدعی هستند که شرایط به نوعی دیگر است.

وی افزود: اروپایی‌ها با در دست گرفتن وضعیت کنونی اجازه اقدام متقابل و متناسب را از ایران گرفته‌اند، حال آنکه طبق قانون، جمهوری اسلامی ایران باید از برجام خارج می‌شد. در هر حال دولت حق دارد مسیر برجامی را ادامه دهد اما پایان کار باید مشخص و شفاف باشد.

حاجی بابایی معتقد است: با توجه به شرایط به نظر می‌رسد سرانجام توام با موفقیت با اروپایی‌ها نخواهیم داشت، هرچند در صورت اخذ تضمین‌های عملی برجام ادامه خواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: طبق قانون مصوب جمهوری اسلامی با خروج آمریکا از برجام، ما نیز باید از برجام خارج می‌شدیم اما دولت راه دیگری را انتخاب کرده که در قانون نیامده از این رو دولت مسئولیت را به عهده گرفته است، به همین جهت تاکید شد تا گام‌های هسته‌ای در چارچوب برجام برداشته شود.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در شرایط کنونی هر اقدامی که یک امتیاز برای طرف‌های مقابل همانند CFT  یا FATF محسوب شود باید در جریان مذاکرات مورد بحث قرار گیرد تا جمهوری اسلامی بتواند در ازای آن امتیازاتی را دریافت کند.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ روسای جمهوری اسلامی ایران و فرانسه عصر سه‌شنبه (22 خرداد) در تماسی تلفنی، درباره روابط دوجانبه، منطقه‎ای و مسایل مرتبط با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، گفت وگو و تبادل نظر کردند.

حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان با اشاره به محدودیت زمانی برای ارائه راه حل های عملی و با تاکید بر اینکه "نباید اجازه دهیم این دستاورد بسیار بزرگ دیپلماسی با اقدامات یک جانبه و پیمان شکنی دیگران نابود شود"، گفت: اگر ایران نتواند از امتیاز این توافق استفاده کند، عملا ماندن در آن، امکان پذیر نخواهد بود.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز دراین تماس تلفنی با تاکید مجدد بر اینکه پاریس به برجام پایبند است و تمام تلاش خود را برای حفظ آن بکار گرفته است، از یک سلسله اقدامات و راه حل های عملی جهت جبران بهره مندی ایران از منافع ماندن در برجام خبر داد./

پایان پیام
آخرین اخبار