كد مطلب: 31924
تاريخ انتشار: 7 خرداد 1397 ساعت 09:54

اروپایی‌ها مانع تأثیر تحریم‌های ثانویه بر سوئیفت شوند

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است اروپایی‌ها می‌توانند درگاه دیگری را برای تبادل اطلاعات بانکی به‌جای سوئیفت که ممکن است مورد تحریم واقع شود، در نظر بگیرند.

 


سیدحسین نقوی‌حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در تبیین ارتباط میان خروج آمریکا از برجام و سرنوشت سوئیفت گفت: دو مسأله درخصوص روابط ایران با اروپایی ها به جهت خروج آمریکا از برجام موضوعیت داشته و باید به آن پرداخته شود تا دغدغه مندی برای جمهوری اسلامی ایجاد نکند.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: نخست موضوع فروش نفت، گاز، میعانات گازی و محصولات پتروشیمی است که اروپایی ها باید راهکارهای تضمین شده ای ارائه دهند تا بتوانیم همچنان به فروش سهمیه روزانه 2.5 میلیون بشکه نفت خود ادامه دهیم.

وی در ادامه به اهمیت ادامه همکاری های بانکی، مالی و پولی با اروپایی‌ها علیرغم خروج آمریکا از برجام اشاره و عنوان کرد: بعد از برجام گشایش های زیادی انجام شد و اگرچه به همکاری های همه جانبه مالی و پولی نرسیدیم و بانک ها با ما کار نکردند اما قدم هایی در حال برداشته شدن بود.

نقوی حسینی ادامه داد: امروز لازم است اروپایی ها بعد از خروج آمریکا از برجام، ضمانت های لازم را به ایران بدهند تا به لحاظ برخی اقدامات ایذایی آمریکایی ها در تحریم های ثانویه دچار مشکل نشویم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه در نتیجه اعمال تحریم های ثانویه سوئیفت متوقف می شود، خاطرنشان کرد: در این زمینه دو راهکار وجود دارد؛ در وهله نخست اروپایی ها باید آمریکایی ها را قانع کرده و اجازه ندهند تحریم های ثانویه باعث بسته شدن سوئیفت شود و یا راهکار دیگری به جز سوئیفت معرفی کنند تا اطلاعات انتقال پول به جای این مرکز تبادل اطلاعاتی از طریق دیگری انجام شود./

پایان پیام
آخرین اخبار