كد مطلب: 31848
تاريخ انتشار: 26 اردیبهشت 1397 ساعت 14:22

انتقاد از توزیع روزنامه شهرداری تهران در سراسر کشور

نماینده مردم ارومیه در مجلس ضمن انتقاد از توزیع روزنامه همشهری در سراسر کشور گفت: این اقدام موجب خسارت به نشریات محلی شده است.

نادر قاضی پور در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 26 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در تشریح سوال خود از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر اینکه چرا روزنامه همشهری که متعلق به ارگان شهرداری تهران است، به صورت سراسری توزیع می شود، گفت: امام خمینی (ره) در وصیت خود تاکید کردند به مجلس و رئیس جمهور حال و آینده، شورای نگهبان، دستگاه قضایی و دولت تا دستگاه ها و مطبوعات از اسلام و مصالح کشور منحرف نشوند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: برخی مسائل و مشکلات کشور توسط رسانه ها به ویژه رسانه های نوشتاری و روزنامه ها اعلام شده به نوعی که امروزه رسانه ها به دستگاه نظارتی تبدیل شده و مسئولان را زیر ذره بین قرار داده است حتی رسانه ها برخی بی عدالتی ها، فسادها را فریاد زده و گاهی در صف اول مبارزه با رانت قرار گرفته اند.

وی افزود: چاپ ویژه نامه استانی و ضمائم مجلات و ورود به حوزه رسانه های محلی موجب بستن قراردادهای میلیاردی خارج از موسسه همشهری شده لذا علت عدم برخورد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید مشخص شود زیرا فضای رسانه و نظارت بر حسن اجرای فعالیت آن ها برعهده وزارت ارشاد است.

قاضی پور با انتقاد از حمایت یک طرفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از روزنامه همشهری یادآور شد: این در حالی است که این وزارتخانه از هفته نامه ها و نشریات محلی حمایت نمی کند لذا با اتخاذ سیاست های غلط کمر مطبوعات محلی شکسته شده است.

وی تاکید کرد: علت توزیع نشریه شهرداری تهران در سراسر کشور باید روشن شود این روش خیانت به نشریات استانی و پولشویی است زیرا پول مردم شهرستان ها به کام پایتخت نشینان می رود، علاوه بر این در چنین شرایطی بسیاری از کارکنان روزنامه همشهری در استان ها و شهرستان ها از نظر امرار معاش و پرداخت حق بیمه با مشکل مواجه شدند.

قاضی پور یادآور شد: طی سالیان گذشته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از قبول مسئولیت در قبال رسانه های محلی شانه خالی می کنند در حالی که با روش های گذشته نباید فضای رسانه را مدیریت کنند. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باید پاسخ دهد با چه روشی پول های مردم و نشریات محلی به پایتخت نشینان تعلق می گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: وزارت ارشاد بهتر است به جای حمایت از روزنامه همشهری از دو خبرنگار ایرانی که در فرانسه مورد ضرب و شتم و بازجویی دولت فرانسه قرار گرفته اند حمایت کند.

وی با بیان اینکه وزیر ارشاد مدعی است که روزنامه همشهری براساس اساسنامه مدیریت می شود، گفت: اساسنامه قرآن کریم نیست که نتوان آن را تغییری داد، اجازه توزیع ویژه نامه مربوط به تهران در شهرستان ها و پرداخت یارانه به این قشر خاص باید مشخص شود لذا براین اساس همشهری باید فقط در تهران چاپ و توزیع گردد.

قاضی پور در ادامه پاسخ وزیر به سوال مذکور یادآور شد: یارانه و مجوز نشریات در اختیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است بنابراین با اقتدار باید از آن ها حمایت و مدیریت کنیم، متاسفانه به دلیل بدهی شهرداری تهران به بانک شهر آگهی ها در روزنامه همشهری منتشر می شود تا این خسارات جبران شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در شرایط کنونی که ترامپ برجام را پاره کرده، وحدت و حمایت از رهبری ضروری است لذا از رأی گیری سوال از وزیر امتناع کرده و بر تحقق اسلام در مطبوعات کشور تاکید می کنم.

گفتنی است در جریان طرح سوال قاضی پور از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نماینده سوال کننده از عدم ایجاد فرهنگستان ترک زبانان انتقاد و به طرح سوال خود به عنوان دومین سوال از وزیر اشاره کرد و گفت: عدم توجه به حقوق ترک زبانان موجب طرح سوال بنده به عنوان دومین سوال از وزیر شد.

علی مطهری نایب رئیس مجلس در پاسخ به انتقاد قاضی پور گفت: سوال بنده در کمیسیون فرهنگی زودتر مطرح شد لذا در صحن علنی نیز زودتر از سوال جنابعالی پرسیده شد./

پایان پیام
آخرین اخبار