كد مطلب: 31593
تاريخ انتشار: 18 فروردین 1397 ساعت 08:57

کمالی پور دوره جدیدی از روابط ریاض و واشنگتن را تشریح کرد:

دلبری های ناتمام بن سلمان از آمریکا

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی مجلس معتقد است سعودی‌ها به غلط به آمریکا تکیه کرده اند چرا که واشنگتن با سوءاستفاده از این فرصت به دنبال بهره برداری اقتصادی از ریاض است.

 


یحیی کمالی پور درگفت وگو  با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به توهماتی که سران سعودی و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس در خصوص آمریکا دارند، گفت: آنها بر این تصورند که آمریکا می تواند تکیه گاهی دائمی برای آنها باشد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: آمریکا در هیچ دوره ای از تاریخ به هم پیمانان خود وفا نکرده و با هیچ طرف مذاکره ای صادق نبوده است از این رو هیچ گاه نمی تواند به عنوان تکیه گاهی برای کشورها باشد.

وی افزود: آمریکایی ها در کوتاه مدت منافعی برای برخی کشورها داشته اند اما هم زمان با فرا رسیدن پایان سوددهی این کشورها، مورد غضب آمریکایی ها واقع شده و از دور خارج شده اند چنانچه موارد مشابه را در گذشته داشته ایم.

کمالی پور در ادامه با اشاره به تصوری که آمریکا از عربستان دارد عنوان کرد: آمریکا نیز بر این باور است که اگر عربستان از او تبعیت نکند، به تنهایی هیچ قدرتی ندارد از این رو واشنگتن همواره اهرم های فشار خود را بر این کشور افزایش داده و در این راستا اهمیتی به دست دوستی که کشورها با او داده اند نمی دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم همچنین اظهار داشت: امروز عربستان از سوی آمریکا در منگنه قرار گرفته و حتی کاخ سفید شأن این کشور را علیرغم خوش خدمتی هایی که بن سلمان برای آنها دارد و پولی که از طریق دلارهای نفتی عربستان به دست می آورد، رعایت نمی کند و در تریبون های عمومی به تهدید سعودی ها روی می آورد تا به منابع مالی بیشتری از این دستگاه پول ساز دست پیدا کند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: ماهیت آمریکایی ها از ابتدا مشخص بود اما بسیاری از کشورها دیر به این نتیجه می رسند و حتی با دیدن سیاست های این کشور برای مثال در جنگ های نیابتی که صرفا با هدف فروش سلاح صورت می گیرد، باز هم از این کشور روی بر نمی گردانند که عربستان سعودی نمونه بارز یکی از این کشورها بوده که اجازه می دهد آمریکایی ها از آنها سوءاستفاده کنند./

پایان پیام
آخرین اخبار