كد مطلب: 29479
تاريخ انتشار: 3 آبان 1396 ساعت 09:46

برنامه‌های وزیر پیشنهادی علوم برای جذب دانشجوی خارجی

وزیر پیشنهادی علوم، مأموریت‌گرایی و نگاه ملی در فضای دانشگاهی را امری راهگشا برای کشور توصیف کرد.

 منصور غلامی وزیر پیشنهادی علوم امروز (چهارشنبه 3 آبان ماه) در نشست فراکسیون مستقلین ولایی اظهار داشت: نمایندگان مجلس نگاه های دقیقی به نظام آموزشی دارند و امیدواریم با تعامل بتوانیم برنامه های آینده وزارت علوم را اجرایی کنیم.

وزیر پیشنهادی علوم با بیان اینکه برنامه های ارائه شده منطبق با اسناد بالادستی هستند، گفت: هر چقدر شرایط برای اجرای اسناد بالادستی فراهم باشد برنامه های وزارت علوم نیز بهتر اجرا خواهند شد.

غلامی با اشاره به اینکه نهادهای موثری مانند مجلس و دولت در زمینه اجرای برنامه ها باید تعامل داشته باشند متذکر شد: در این زمینه لازم است زیرساخت های موثر نیز مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ساماندهی آموزش عالی کشور یکی از اولویت های برنامه وزارت علوم است گفت: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی که در سطح وزارت علوم و کارگروه ها نیز بررسی شده برای اجرای برنامه های راهبردی دانشگاه ها باید در مسیر اجرایی شدن قرار گیرد.

وزیر پیشنهادی علوم ادامه داد: برای جلوگیری از موازی کاری باید به سمت تقویت مراکز آموزشی و هماهنگ کردن هیأت های علمی و امکانات موجود باشیم ضمناً مأموریت گرایی و نگاه ملی در فضای دانشگاهی می تواند راهگشا باشد.

غلامی با بیان اینکه در آمایش آموزش عالی مأموریت های علمی دانشگاه ها مورد توجه است اظهار داشت: بخشی از آموزش عالی ما در زمینه مهارت آموزی باید فعالیت کند که این امر مستلزم برنامه ریزی است.

وی با اشاره به اینکه نمایندگان می توانند نسبت به موضوع تورم فارغ التحصیلان کمک های خوبی را ارائه کنند افزود: بین المللی شدن دانشگاه ها یکی از برنامه های وزارت علوم برای بهبود وضع موجود است.

وزیر پیشنهادی علوم با اشاره به اینکه 18 دانشگاه کشور در رتبه بندی بین المللی هستند ولی در بین دانشگاه های جهان رتبه زیر هزار را در اختیار دارند گفت: در برنامه آمایش آموزش عالی دانشگاه ها باید در 10 سال آینده رتبه بالای بین المللی داشته باشند و جزء 100 دانشگاه معتبر قرار گیرند.

غلامی با اشاره به اینکه باید فارغ التحصیلانی که از دانشگاه ها خارج شده اند را به بازار کار راهی کنیم بیان کرد: برای اجرای این هدف گذاری مهارت آموزی و فضای کسب و کار دو ظرفیتی هستند که باید توان جذب این نیروها به بازار کار را ایجاد کنند.

وی افزود: برای دانشجویان در حال تحصیل نیز با یک برنامه ریزی جهت توانمندسازی آنها زمینه ورود این دانشجویان به بازار کار را ایجاد کنیم.

وزیر پیشنهادی علوم با بیان اینکه دانشگاه های کشور ظرفیت بین المللی شدن را دارند گفت: جایگاه جمهوری اسلامی ایران برای تولید علم جایگاه بالایی است که ظرفیت و توان علمی کشور را نشان می دهد و می توانیم با ایجاد ارتباط هایی مبادله استاد و دانشجو داشته باشیم که البته تکمیل امکانات برای جذب دانشجویان خارجی امری ضروری است.

غلامی با اشاره به اهمیت جذب دانشجوی خارجی و توان ایران برای توفیق در این زمینه متذکر شد: کشورهایی مانند ترکیه، ارمنستان و مالزی تعداد زیادی دانشجوی ایرانی دارند این در حالی است که دانشگاه های ایران به مراتب بهتر هستند و می توانیم با ایجاد شرایط مناسب به جذب دانشجوی خارجی بپردازیم.

وزیر پیشنهادی علوم با اشاره به اینکه تا کنون با 13 دانشگاه برتر کشور جلساتی را برگزار کرده ایم افزود: از صاحبنظران این امر مشورت می گیرم ولی با توجه به اینکه من باید پاسخگو باشم در تصمیم گیری ها مستقل عمل می کنم./

پایان پیام
آخرین اخبار