كد مطلب: 29395
تاريخ انتشار: 19 مهر 1396 ساعت 11:54

عبور نیروهای داوطلب افغانی از ایران برای جنگ در سوریه

مجتبی ذوالنوری در گفت وگو با خبرنگار جمهوریت درباره لشکر فاطمیون گفت : در حال حاضر در ایران از کشورهای مختلف دنیا ساکن هستند در این بین برخی تغییر تابعیت داده اند و برخی نیز مهاجر بوده و موقت در ایران هستند و برخی نیز تنها به عنوان توریست به ایران می آیند بنابراین خارجی هایی که به ایران می آیند به اشکال مختلفی هستند و کشوری در دنیا نیست که اتباع آن ها در ایران حضور نداشته باشند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود : اتباع کشورهای دیگر که در ایران حضور دارند ممکن است بخواهند به کشور دیگری  از جمله سوریه بروند به همان شکلی که اگر بخواهند به ترکیه و آمریکا و انگلستان بروند نمی توان در خصوص این موضوع دخالتی داشت .

وی در خصوص موضوع و شایعه رسانه ای و سیاسی اعطای تابعیت ایرانی به افغان ها از جانب ایران در صورت حضور در جنگ سوریه نیز گفت : در ایران افغانی که تابعیت ایرانی گرفته باشد بسیار کم داریم و اکثر این اعضاء تابعیت کشور خود را دارند و به دلایل مختلف به ایران مهاجرت موقت دارند.

عبور نیروهای داوطلب افغانی از ایران برای جنگ در سوریه ؛ الزام جغرافیایی یا برنامه ریزی سیاسی/روایت جانشین سابق نماینده ولی فقیه در سپاه از لشکر فاطمیون


ذوالنوری درباره لشکر فاطمیون تصریح کرد : هر گروهی که تصمیم به حضور در جنگ سوریه را می گیرد یک نام و اسم برای خود انتخاب می کند اقغانی ها یک اسم برای خود انتخاب کرده اند و "فاطمیون" متعلق به نیروهای افغانی است و ممکن است از اساس از افغانستان آمده باشند یا مدتی قبل از رفتن به سوریه ، ساکن ایران بوده باشند.

وی تاکید کرد : برای رفتن به سوریه راه دیگری جز عبور از ایران نیست از ترکیه راه نمی دهند از عربستان و عراق هم راه ندارند و باید طی مسیر کنند و اگر افغانی ها از ایران برای رسیدن به سوریه استفاده می کنند این به معنی اجبار ایران و یا برنامه ریزی بری اعزام نیروهای افغانی به این کشور نیست.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس خاطر نشان کرد : این دست از اخبار و اظهارات شانتاژهای رسانه ای برای دامن زدن به شایعه دخالت ایران در امور داخلی کشورهای دیگر  و سرپوش گذاشتن بر شکست های مکرر تروریستها در سوریه است .

لازم به ذکر است اخبار حضور تعدادی از مجاهدان افغان که برای دفاع از حرم در کنار ارتش و مردم سوریه به مبارزه با تروریستهای تکفیری داعش می پردازند با شانتاژ رسانه ای حامیان رسانه ای غربی آن ها مواجه شده است.

آخرین اخبار