كد مطلب: 29027
تاريخ انتشار: 24 مرداد 1396 ساعت 08:57

شریعتمداری در جلسه فراکسیون مستقلین ولایی:

طرفدار آزادسازی ناگهانی نرخ تعرفه‌های مؤثر نیستیم

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت معتقد است برای تقویت حوزه معدن کشور باید به صنعت و معدن داخلی، با استفاده از فناوری خارجی روی بیاوریم.

محمد شریعتمداری در جلسه عصر امروز (دوشنبه، 23 مردادماه) فراکسیون نمایندگان مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به هماهنگی که میان تیم اقتصادی دولت وجود دارد، گفت: با این هماهنگی می توان مشکلات برون زا و مهم صنعت و معدن را حل کنیم که یکی از آنها تأمین منابع مالی طرح های توسعه ای و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی است.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در ادامه تصریح کرد: برنامه ای داریم تا با تخصیص تسهیلاتی باعث تسکین واحدهای فعال و نیمه فعال و تعطیل شویم و قصد داریم از منابع مناسبتر برای فعالیت های تولیدی بهره مند شویم.

وی همچنین درباره تعیین نرخ ارز عنوان کرد: حتما حمایت نمایندگان در این بخش لازم است چنانچه علم اقتصاد می گوید مابه التفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی در هر سال اگر به میزان خاصی تعدیل نشود، مشکل ایجاد می شود همچنین افزایش نرخ تعرفه در حوزه تعرفه های موثر که خود مشکلاتی را به وجود می آورد و ناچاریم مشوق های قابل ملاحظه ای در حوزه های گوناگون برای جبران مافات پرداخت کنیم از این رو طرفدار آزادسازی ناگهانی نیستم اما باید به این سمت و سو حرکت درستی انجام شود که بار تکفل دولت در پرداخت ها به حداقل ممکن برسد.

شریعتمداری در ادامه با بیان اینکه 4 درصد تشویق در سود فعالیت های فنی و مهندسی در خارج از کشور حمایتی بود که در سال 77 داشتیم، اظهار داشت: این اقدام باعث شده بود بخشی از مهندسین کشور به حوزه های بین المللی راه پیدا کنند و پروژه های مختلفی را برای کار بگیرند.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجاری در ادامه با بیان اینکه در سرمایه گذاری خارجی نیازمند فعالیت گسترده هستیم، تأکید کرد: در مجلس تصویب کرده اید 68 میلیارد دلار در سال باید سرمایه گذاری خارجی صورت گیرد که رقم قابل ملاحظه ای است و نیاز به کمک وزارت اقتصاد هم دارد همچنین فعالیت شرکت های توسعه ای مثل ایدرو و ایمیدرو را نیاز داریم.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از راه های نجات کشور ما افتتاح بازارهای بین المللی برای ایران است، عنوان کرد: ایجاد تقاضای مطمئن برای کالای ایرانی در بازار داخل و فعال کردن کارت های شبکه اعتباری که بتواند کالاهای بادوام و مصرفی را برای تقاضا ایجاد کند، لازم است.

شریعتمداری در ادامه با تأکید بر اینکه طبق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر حرکت آرمانی برنامه ها، برنامه ای قابل اندازه گیری ارائه کردم، گفت: درباره نگاه به معدن تکلیف قانونی ما بوده و باید به این سمت حرکت کنیم که مقام معظم رهبری نیز بر این تأکید داشتند لذا بیش از همه حوزه ها به معدن و صنایع معدنی توجه می کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه تولید کالای صنعتی و های تک پایین است، خاطرنشان کرد: 5 هزار و 800 پروانه معدن صادر شده که عملیات اجرای معدن درباره آن صورت می گیرد اما 9 هزار پروانه برای معادنی است که عملیاتی نشده است.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت کابینه دوازدهم در پایان اظهار کرد: معادن بزرگ و متوسط با مقیاس های بین المللی، از انگشتان دو دست نیز تجاوز نمی کند و سایر معادن، کوچک و با بهره وری پایین است لذا باید ارزش های درستی از معادن به دست آوریم که البته به فناوری پیشرفته نیاز دارد لذا باید به صنعت و معدن داخلی و با استفاده از فناوری خارجی روی بیاوریم تا وضعیت معدن بهتر شود./

پایان پیام
آخرین اخبار