كد مطلب: 28478
تاريخ انتشار: 3 خرداد 1396 ساعت 10:36

قمار ملک سلمان روی ترامپ برای فرار از شکست/ سعودی در قرارداد با ترامپ یخ در صحرای عربستان ذخیره کرده اند

اولین سفر پرسود رئیس جمهور تاجر مسلک آمریکا به خاورمیانه و البته خواستگاه حمایت از تروریست در منطقه ،‌حاشیه ها و پیامدهای را در پی داشت، چرا که ترامپ برای دوشیدن سعودی های ،‌با هر ساز آنها رقصید و شمشیر برای ایران از رو بست.

سفر رئیس جمهور امریکا در شرایطی به عربستان صورت می گیرد که این کشور در شرایط پیچیده ای قرار گرفته و انتظارات و خواسته های آن در حوادث منطقه تحقق پیدا نکرده و دچار نوعی استیصال سیاسی شده است. از یک طرف سقوط دولت بشار که بر آن بودند عملی نشد و اکنون نافرجامی در یمن و موضع گیری های دولت قبلی امریکا دولت اوباما که در جهت خلاف خواسته های آنها بود، همه سبب استیصال دولت عربستان شده بود.

آمریکا برای رضایت خاطر عربستان می خواهد روابط را با عربستان گسترش دهد. بر آن است که در این ملاقات اولا قرارداد یکصد میلیارد فروش تجهیزات نظامی را امضا کند که برای ترامپ که سابقه اقتصادی دارد مهم است. همچنین تلاش می کند سرمایه گذاری عربستان که در حدود بیش از 40 میلیارد دلار در امریکا است را افزایش دهند.

این موضوع بیش از هر چیز به نفع امریکا است. در این سفر همچنین قولهایی در رابطه با خواست عربستان و همراهان آن درباره نفوذ ایران و برطرف کردن نگرانی نفوذ ایران در عراق و سوریه و لبنان و یمن صحبت شود.

از این لحاظ امریکایی ها بر آنند که یک سیاست خاطر عربستان و دیگر کشورهای عربی را بطور نسبی در پیش بگیرند. ولی اولویت دولت ترامپ روی مسئله تعهدات مالی امریکا است که بتواند آنرا در خارج از امریکا کاهش دهد و بالعکس سرمایه گذاری دیگران را در امریکا تشویق کند. بنابراین فرایند این سفر بیش از همه نفعش برای امریکا خواهد بود.

اولین سفر پرسود رئیس جمهور تاجر مسلک آمریکا به خاورمیانه و البته خواستگاه حمایت از تروریست در منطقه ،‌حاشیه ها و پیامدهای را در پی داشت، چرا که ترامپ برای دوشیدن سعودی های ،‌با هر ساز آنها رقصید و شمشیر برای ایران از رو بست.

دیدار ظریف با رئیس مجلس سنای لهستان

دوشیدن سعودی های با دستکش مخملی

 وزیر خارجه ایران در پیامی توئیتری و کنایه‌آمیز به اظهارات ترامپ در عربستان  واکنش نشان داد: ترامپ در سفر اخیرش به عربستان 480 میلیارد دلار از این کشور نفع برده است.

در این پیام آمده است: ایران به تازگی یک انتخابات واقعی را پشت سرگذاشته است به وسیله رئیس جمهور آمریکا در آن مهد دمکراسی و میانه روی هدف حمله قرار می گیرد.

وی افزود: این حمله آیا مربوط به سیاست خارجی است و یا اینکه دوشیدن چهارصد و هشتاد میلیارد دلار از عربستان سعودی است؟

از ابتدای حضور ترامپ در کارزار انتخاباتی آمریکا تا کنون، حمایت عربستان از تروریسم و نقش آن در حوادث یازده سپتامبر همواره یکی از موضوعات مورد اشاره محافل سیاسی و رسانه ای واشنگتن بوده است. ترامپ در سخنرانی های انتخاباتی خود بارها علیه عربستان سخنانی به زبان آورد و سران سعودی را مورد تمسخر قرار داده بود.

این بار، اما، در حالی ترامپ برای شرکت کنندگان از 50 کشور عربی و مسلمان از جمله 17 تن از سران کشورها از لزوم مقابله با تروریسم و افراط گرایی سخنرانی خواهد کرد، که ماهیت سفر وی به ریاض معنایی جز حمایت از تروریسم دولتی در افکار عمومی منطقه و جهان ندارد.

ریاض که تلاش می کند تا خود را از اتهامات مطروحه در خصوص حمایت از گروه های تروریستی و نقش خود در حمله 11 سپتامبر به برج های دو قلو که اسناد آن در معرض افکار عمومی قرار گرفته و نقش اتباع این کشور را در آن رویداد نشان می دهد، مبرا کند در تلاش است تا با برگزاری این نشست، ژستی جدید به خود گرفته و در کنار مقامات آمریکایی تصویری متفاوت از خود به نمایش گذارد.

افزون برآن، عربستان سعودی مبتنی بر تعالیم ضدبشری وهابیت و مبتنی بر اعتقادات بدوی خود و نیز با اتخاذ رویکردهای نسنجیده و غلط، با حمایت از گروه های تروریستی در منطقه، نه تنها امنیت و ثبات منطقه را به خطر انداخته، بلکه بستر مناسبی برای رشد تروریسم در منطقه ایجاد کرده است.

در این میان، آنچه که توجه به آن ضروری و بایسته می باشد، این حقیقت است که حاکمان سعودی با برگزاری این نشست نه تنها کمکی به حل معضل تروریسم در منطقه نمی کنند، بلکه به تفرقه و جدایی کشورهای اسلامی و تحقق منافع نامشروع دشمنان منطقه ای و کنشگران جنگ طلب کمک کرده و بستری مخرب برای تداوم اقدامات تروریستی در منطقه پدید می آورند.

دکتر لاریجانی در نشست مشترک کمیسیون اقتصادی و صندوق توسعه ملی

 

عربستان 60 سال عامل گسترش ایدئولوژی خشونت بوده است

در عین حال علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز در آغاز جلسه علنی مجلس اظهار کرد: آمریکایی‌ها ریاض را مرکز مبارزه با تروریسم اعلام کردند، کار درستی بود چون مرکز صدور تروریسم همانجاست، اگر آمریکا موفق شود مانع ارسال پول، سلاح و افراد مسلح از عربستان به سایر نقاط شود، دیگر نه برج دوقلو در نیویورک منفجر می‌شود و نه هزاران نفر از مردم بیگانه عراق و سوریه و لبنان کشته و زخمی می‌شوند.

وی همچنین گفت: از عجایب روزگار این است که سعودی‌ها و آمریکا علمدار مبارزه با تروریسم شدند؛ از اشغال افغانستان توسط شوروی سابق تا به امروز که انواع و اقسام جریان‌های تروریستی ایجاد شده در کدامیک دست سعودی‌ها پشت صحنه یا روی صحنه آن نبوده است؟! در مورد طالبان فقط کافی است به مصاحبه خانم «بی‌نظیر بوتو» نخست‌وزیر فقید پاکستان توجه کنید که در جواب خبرنگاری گفته بود چرا پاکستان طالبان را ایجاد کرد گفت اینقدر پاکستان را سرزنش نکنید طالبان از یک مثلث همکاری به وجود آمد که طراحی و هدایت آن با آمریکا و انگلیس بود و پول آن را سعودی و امارات دادند و اجرای آن توسط پاکستان بود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: از گزارش اخیر مسئولین آمریکا در مورد 11 سپتامبر توسط القاعده هنوز چند ماه نمی‌گذرد که آنها مقامات سعودی را در ماجرای 11 سپتامبر دخیل دانستند، آیا تردیدی وجود دارد که داعش و النصره با کمک سعودی‌ها و برخی کشورهای کوچک منطقه‌ای ایجاد و حمایت شده‌اند؟ همین‌طور گروه‌های دیگر تروریستی نظیر احرارالشام و ده‌ها گروه دیگر همه از حمایت‌های سعودی برخوردارند.

وی ادامه داد: حالا سعودی‌ها ادعا می‌کنند ایران محور تروریسم در منطقه است و بعد از انقلاب خمینی منطقه با تروریسم مواجه شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش عنوان کرد: نزدیک 60 سال است که دولت عربستان به نام گسترش اسلام با ایجاد مساجد و آموزش جوانان، وهابیت را که نه اهل سنت آن را قبول دارد و نه دیگران و ایدئولوژی خشنونت است، در جهان گسترش داده است و از طرفی دولت سعودی تلاش کرد تا الاظهر که مرکز فکری عمیق‌تر و اعتدالی‌تر اهل سنت است، به حاشیه براند و آن را منزوی کند.

حضور حسن روحانی در جمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی

 

اجتماع عربستان نمایشی بود و ارزش سیاسی و عملی نداشت

حسن روحانی رئیس‌جمهور نیز عصر روز گذشته در نشست با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه  در دیدار اخیری که بین سران کشورهای عربی و اسلامی و ترامپ بود، ایران مجدداً به حمایت از تروریسم متهم شد آنها شرط گذاشتند که بازگشت ایران به جامعه جهانی در این نهفته است که ایران از حمایتش از جبهه مقاومت به ویژه از حزب‌الله دست بردارد. ارزیابی شما از این موضوع چیست؟، عنوان کرد: اجتماع در عربستان به اعتقاد من یک اجتماع نمایشی بود و هیچ ارزش سیاسی و عملی نداشت از این نمایش‌ها قبلا هم عربستان سعودی درست کرده بود برای مبارزه با تروریسم جلسه و اینکه پول ملتی را به یک ابرقدرتی دادند مسئله تروریسم حل نمی‌شود.

وی ادامه داد: آن کسی که در این منطقه توانسته در برابر تروریسم بایستد ملت عراق، سوریه و لبنان بوده است و همچنین ملت ایران از طریق دیپلمات‌هایش و مستشاران نظامی خود به این دو ملت بزرگ و سایر ملل کمک کرده است و خواهد کرد.

رئیس‌جمهور همچنین یادآور شد: چه کسی باعث شد که امروز داعش در شهرهای بزرگ عراق، مستقر نباشد جزء ملت عراق؟ چه کسی باعث شد که امروز داعش در دمشق نباشد جزء ملت سوریه؟ ملت‌های منطقه در برابر تروریسم ایستادگی کردند و البته ایران در کنار آنها بوده و خواهد بود.

وی با طرح این سوال که چه کسی می‌تواند در این منطقه ادعا کند که بدون ایران ثبات منطقه حفظ خواهد شد و بدون ایران در این منطقه امنیت کامل مستقر خواهد شد، تصریح کرد:  چه کسانی به تروریست‌ها جنگیدند، سوری‌ها، عراقی‌ها،‌ایرانی‌ها و آنهایی که لازم بود مستشاری کنند مانند حزب‌الله و در کنار این‌ها روسیه اما بقیه چه کردند؟ چه کسانی به تروریست‌ها پول دادند و می‌دهند و از آنها حمایت می‌کنند؟‌آنهایی که از تروریست حمایت کردند نمی‌توانند ادعای مبارزه با تروریست بکنند فکر هم نمی‌کنم مردم آمریکا حاضر باشند خونی که در 11 سپتامبر دادند با میلیاردهایی که از خرید اسلحه است مبارزه کنند حتما مردم آمریکا با تروریست‌ها مخالفند و می‌خواهند تروریست نباشد.

 

نشست ریاض با اهداف مورد نظر صهیونیست ها

ترامپ در سفر دو روزه خود به عربستان علاوه بر دیدار و مذاکره با مقامات عربستان و امضای سند چشم انداز مشترک دو کشور، در نشست مشترک با سران و نمایندگان برخی از کشورهای عربی و اسلامی در ریاض شرکت خواهد کرد.

با توجه به تحولات سیاسی منطقه راهبردی خاورمیانه، بررسی واقع بینانه و دقیق سیاست های واشنگتن از حضور دیپلماتیک در عربستان و تاثیرات احتمالی آن بر تحولات خاورمیانه، امری ضروری به نظر می رسد و نگاهی دقیق به این سفر انداخته شود.

چرا که سفر ترامپ به عربستان سعودی به عنوان کشوری که طی سال های پر التهاب گذشته در منطقه، نه تنها به عنوان یک کنشگر مخرب منطقه ای هیچ کمکی به استقرار ثبات و آرامش نکرده، بلکه با حمایت از گروه های تروریستی در سوریه و به راه انداختن جنگی خانمان سوز علیه ملت یمن، آتش جنگ، بی ثباتی و ناامنی در منطقه را شعله ورتر کرده است، معنایی جز رفتار دوگانه واشنگتن در قبال تحولات منطقه ای و حمایت از تروریسم ندارد و به روشنی گویای سیاست های نادرست و غیرسازنده آمریکا در منطقه خاورمیانه است.

خبرگزاری خانه ملت در گفتگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی به بررسی سفر رئیس جمهور آمریکا به عربستان و موضع گیری های مقامات سعودی و همنوایی هم پیمانان آنها علیه ایران پرداخته است.

جهانبخش محبی نیا

 

محبی نیا:

سعودی در قرارداد با ترامپ یخ در صحرای عربستان ذخیره کرده اند

جهانبخش محبی نیا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تمسخر رقم هنگفت قرارداد سعودی ها با دونالد ترامپ گفت: رئیس جمهوری آمریکا برای نجات اقتصاد ایالات متحده خزانه ریاض را همانند چنگیزخان مغول غارت کرد اما با این تفاوت که سعودی ها برای استثمار عربستان فرش قرمز پهن کرده اند.

نماینده شاهین دژ و میاندوآب در مجلس شورای اسلامی گفت: بررسی نوسانات بورس وال استریت ظرف یک دهه اخیر در کنار رقم نجومی بدهی های آمریکا و نرخ بی کاری در این کشور نشان دهنده ورشکستگی ایالات متحده است.

وی در ادامه افزود: پیش کشی سعودی ها به دونالد ترامپ جانی تازه به کارخانه های اسلحه سازی آمریکا و صنایع نفتی ایالات متحده می بخشد.

نایب رئیس کمیسیون بودجه و محاسبات مجلس گفت: سعودی های که گرفتار توهم ایران هراسی هستند در یمن تحقیر شده اند اما همچنان روی تقابل پافشاری با تهران پافشاری می کنند.

وی ضمن هشدار به ریاض گفت: خویشتنداری جمهوری اسلامی در مقابل اقدامات خصمانه سعودی حد و اندازه ای دارد و توصیه ما این است که ریاض بیش از این صبر ایران را آزمایش نکند.

این نماینده مجلس دهم گفت: رقم نجومی قراردادهای نظامی ترامپ با سعودی ها قطعا شامل انتقال بمب اتمی از آمریکا یا یکی از کشورهای خاورمیانه به عربستان نیز می شود تا ریاض در آینده نه چندان دور از آن رونمایی کند.

وی در تشریح فقدان مشروعیت داخلی رژیم سعودی ، گفت: معضل اساسی سعودی ها این است که آنها در قرون وسطی گیرکرده اند و فهمی از قدرت نرم حمایت مردمی ندارند.

محبی نیا گفت: هشت سال جنگ تحمیلی نشان داد که هیچ قدرتی ولو حمایت کل نظام سلطه را همراه داشته باشد ، توانایی رویارویی با ملت ایران را ندارد مضافا این که جمهوری اسلامی به قدرت پدافندی غیرقابل محاسبه ای دست یافته است.

وی در انتها گفت: سعودی ها در حقیقت 480میلیارد دلار یخ از آمریکا خریداری کردند تا صحرای عربستان ذخیره کنند اما سرمایه گذاری آنها برای توسعه طلبی در خاورمیانه راه به جایی نخواهد برد.

نشست خبری کمال دهقانی فیروزآبادی

 

دهقانی فیروزآبادی:

بیانیه نشست ریاض یادآور حمایت شورای همکاری خلیج فارس از صدام است

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن اعتراض شدیدالحن به بیانیه ریاض و مواضع ضد ایرانی ترامپ در همراهی با رژیم سعودی علیه تهران گفت: سود اقتصادی دولت ترامپ این است که اعراب مرتجع منطقه دلارهای نفتی خود را به جیب کارخانه های اسلحه سازی آمریکا سرازیر کنند.

نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا با تشکیل یک جبهه ضد ایرانی تلاش می کند منافع رژیم صهیونیستی را تامین کند.

وی در ادامه افزود: فقدان مشروعیت شیوخ عرب حاشیه خلیج فارس و برخی کشورهای خاورمیانه موضوعی است که آمریکا در جهت فروش اسلحه نهایت بهره را کسب می کند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بزرگ ترین خوف سعودی ها این است که موج دموکراسی خواهی اسلامی بنیان های دیکتاتوری ریاض را منهدم کند و برهمین اساس عربستان به ایران به عنوان یک دشمن نگاه می کند.

وی تصریح کرد: ترویج و تبلیغ وهابی گری که نتیجه آن را در بروز و ظهور القاعده ، طالبان ، داعش ، بوکوحرام ، احرار الشام ، جیش العدل و ده ها عنوان دیگر مشاهده می کنیم ، در دستور کار ریاض بوده است.

دهقانی فیروزآبادی گفت: سعودی ها در جهت ایجاد فضای امن برای عربستان تلاش کرده است که در قامت پدرخوانده دیکتاتورهای عرب خاورمیانه ایفای نقش کند.

وی با پیش کشیدن قراردادهای 1.5میلیارددلاری سعودی با مصر گفت: عربستان از هر ابزاری برای تطمیع کشورهای عرب استفاده می کند و در همین رابطه قاهره را در مدار سعودی گرفتار کردند.

این نماینده مجلس دهم گفت: وضعیت آشوب زده خاورمیانه مسئله ای است که در نتیجه برنامه های تروریسم پروری ریاض ایجاد شده است.

وی تصریح کرد: حمله تروریستی یازدهم سپتامبر اتفاقی است که در سال 2001 در ریاض طراحی شد و اتباع سعودی در آن نقش مستقیم داشتند.

دهقانی فیروزآبادی گفت: اعضای حاضر در نشست ریاض نگران وجود آتش زیرخاکستر دموکراسی خواهی خاورمیانه بودند با تشکیل یک لشگر نظامی  تلاش می کنند به شکلی منسجم با موضوع برخورد کنند.

وی با پیش کشیدن نحوه تشکیل شورای همکاری های خلیج فارس در جریان جنگ تحمیلی در جهت حمایت از صدام ، گفت: نشست ریاض در حضور ترامپ یادآور حمایت سعودی ها از صدام است که این بار به دنبال حمایت از داعش هستند.

این نماینده مجلس دهم در انتها گفت: سعودی ها سابقه ایجاد ائتلاف در تهاجم به یمن را در کارنامه دارند اما آنها که عملا تحقیر شده اند ، این بار نیز به نتیجه نخواهند رسید.

غلامرضا کاتب

 

کاتب:

انعقاد قراردادهای کلان با آمریکا بزرگترین اشتباه تاریخی اعراب/ ترامپ برای چپاول ثروت مسلمانان بازاریابی می‌کند

غلامرضا کاتب در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی درخصوص سفر دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده به منطقه و امضای قراردادهای کلان با کشورهای عربی اظهار داشت: دونالد ترامپ بیش از آنکه یک سیاستمدار باشد یک تاجر و بازاریاب است و هدف آن  از سفر به منطقه، ایران هراسی و چپاول ثروت های مردم مسلمان کشورهای عربی است و متاسفانه دولت های دست نشانده منطقه با بلاهت و سفاهت تمام در تله وی گرفتار شدند.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی متکی بر استقلال، آزادی و قدرت درونی است که از مردم و آموزه های اسلامی سرچشمه می گیرد و افتخار می کند که پس از انقلاب اسلامی زیر یوغ و فرمان هیچ قدرت خارجی قرار نگرفته است.

وی در ادامه افزود: بی تردید نخبگان و متفکران مسلمان عرب، این حقارت و ضعف سردمداران خویش را فراموش نخواهند کرد و همین موضوع در آینده ای نزدیک باعث خیزش های انسان های آزاده در آن مناطق خواهد شد.

کاتب ادامه داد: به عنوان یک مسلمان از اینکه برادران ساده لوح عرب مسلمان خویش را بسیار زبون و ترسو مشاهده کردم احساس شرم و خجالت کرده و خداوند بزرگ را به خاطر وجود ولایت فقیهی شجاع، با درایت، مدیر و با سیاست در این کشور شکرگزاری کردم.

این نماینده مردم در مجلس دهم همچنین یادآور شد: این نمایش حقیرانه بی شک بسی گران‌تر از دلارهایی است که از جیب ملل مسلمان عرب خواهد رفت و سرانجام نیز در باتلاق سوءتدبیر و توهم غرق خواهند شد.

وی اضافه کرد: ایران هیچگاه به مرزهای کشورهای همسایه و برادران مسلمان خود چشم ندوخته و در سیاست خارجی و دکترین نظامی و امنیتی کشورمان حمله و تجاوز نقشی ندارد اما در صورت احترام متقابل و درنظر گرفتن منافع ملی می توان همکاری ها را بر اساس پیوندهای مشترک فرهنگی و مذهبی و جغرافیایی گسترش داد.

کاتب همچنین گفت: اگر وجب به وجب خاک کشورهای منطقه تبدیل به زرادخانه های غرب شود به جرات می گویم که توان حتی شلیک یک گلوله کوچک را به سوی خاک ایران نخواهند داشت چرا که اولین اشتباه از سوی بزدلانی که فقط از نام ایران اینچنین ترس بر اندام آنها لرزه انداخته است، آخرین اشتباه آنها خواهد بود و به طرفة العینی طومار خاندان منحوس آنها پیچیده خواهد شد.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: توصیه ام به روشنفکران، نخبگان و متفکران ملت های عرب این است که با هوشیاری، ظرافت و درایت رفتارهای هیأت حاکمه خویش را رصد کرده و پیش از آنکه  دیر شود چاره جویی کنند.

ابوالفضل حسن بیکی

 

حسن بیکی تشریح کرد:

دوشیدن سعودی برای نجات اقتصاد آمریکا / قمار ملک سلمان روی ترامپ برای فرار از شکست

ابوالفضل حسن بیکی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: رئیس جمهوری آمریکا پس از شکست هیلاری کلینتون برای پیشبرد اهداف جمهوری خواهان 2 تاکتیک اساسی در جهت حمایت از غول های اسلحه سازی ایالات متحده و افزایش سطح درآمدها پیش گرفت.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت: دونالد ترامپ در جریان رقابت های الکترال 2016 برای تحریک جامعه آمریکا به ویژه بیکاران این کشور وعده هایی را مطرح کرده بود اما نکته جالب اینجاست که عده ای هم به شدت با این کاندیدای جنگ طلب مخالفت کردند که منجر به شکل گیری دوگانگی در ایالات متحده شد.

وی در ادامه افزود: مستاجران جدید کاخ سفید برای انحراف افکارعمومی آمریکا بحث های جنجالی نظیر دیوار مکزیک ، تنش با مکزیک و مقابله با تروریسم و عربستان را به کنار گذاشت.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مساله اساسی در رفتار امروز آمریکا اینجاست که جمهوری خواهان قدرت را در چنگ گرفته اند و غلظت جنگ طلبی واشنگتن افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: وضعیت بیکاری و اشتغال در آمریکا آنچنان وخیم شده است که نگرانی درباره فروپاشی ایالات متحده بیش از هر زمان دیگری در کاخ سفید و کنگره احساس می شود.

حسن بیکی گفت: انتخاب عربستان به عنوان اولین مقصد سفر ترامپ اقدامی در جهت دوشیدن سعودی ها به مبلغ 370میلیارد دلار بوده است تا صنایع آمریکایی از مرگ نجات پیدا کنند.

وی با پیش کشیدن شکست های سریالی عربستان در خاورمیانه و تقابل نیابتی که با ایران دنبال می کند ، گفت: رژیم سعودی برای فرار از باتلاقی که گرفتار شده نیازمند حمایت بی سابقه آمریکا شده است.

این نماینده مجلس دهم گفت: عادل الجبیر،وزیرخارجه سعودی پس از روی کار آمدن ترامپ در حدود 3هفته در محوطه کاخ سفید خیمه زده بود تا دولت جدید آمریکا را مجاب به حمایت کند.

وی تاکید کرد: سعودی ها بزرگ ترین قمار زندگی خود را روی میز ترامپ انجام دادند و تمام هست و نیست خود را پیش کش کسی کردند که پیش از ریاست جمهوری امریکا ، یک کازینودار بوده است.

حسن بیکی با بیان این که رژیم سعودی از چند طیف و دسته بندی تشکیل شده است که دارای اختلافاتی عمیق هستند ، گفت: ملک سلمان با علم به چندپارگی خاندان سعودی پس از مرگ ملک عبدالله تلاش می کند محمد بن سلمان را به پادشاهی برساند و در این راه نیازمند مداخله مستقیم واشنگتن است.

وی تصریح کرد: سفر دونالد ترامپ و مجمعی که از چند کشور مسلمان در ریاض تشکیل شد اقدامی در جهت مشروعیت زایی برای ملک سلمان در داخل عربستان نیز بوده است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ملک سلمان امیدوار است در جریان جنگ قدرتی که در خاندان سعودی شکل گرفته است ، ترامپ از نایب ولیعهد درمقابل ولیعهد (محمد بن نایف) حمایت کند.

حسن بیکی گفت: گاف همیشگی سعودی ها این بوده است که گمان می کنند با در اختیار داشتن زرادخانه های لوکس آمریکایی می توانند با ایران مقابله کنند اما آنها در جنگ با دستان خالی مردم یمن تا امروز تحقیر شده اند.

وی با تاکید بر این که سعودی ها از فقدان قدرت نرم و حمایت مردمی در رنج هستند ، گفت: حجم انبوده تسلیحات در شرایطی که نیروی انسانی برای بهره گیری وجود ندارد ، زرادخانه های این کشور را به بمب زمانی تبدیل می کند.

این نماینده مجلس دهم گفت: شورش و درگیری قبیله ای در عربستان اتفاقی است که دیر یا زود به وقوع خواهد پیوست و در آن روز تسلیحات آمریکایی به باروت درگیری های این کشور تبدیل می شود.

وی در انتها گفت: بزرگ ترین تهدید برای خاورمیانه این است که سعودی ها با تسلیحاتی که به چنگ آورده اند ، حجم حمایت ها از تروریست های تکفیری را افزایش دهند و دامنه جنگ منطقه گسترش پیدا کند./

آخرین اخبار