كد مطلب: 28038
تاريخ انتشار: 10 اسفند 1395 ساعت 20:15

عربستان به دنبال شراکت مرگ با مالزی / سنگینی ورشکستگی آرامکو روی سفر ملک سلمان

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: رژیم سعودی عملا مرگ و فروپاشی را از درون و در خاورمیانه مزه می کند اما به دنبال شریکی است تا خود را نجات دهد.

سید حسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: رژیم سعودی تمام سرمایه های خود را برای جنگ نیابتی در خاورمیانه و در جهت حمایت از  ده ها گروه تروریستی تکفیری در عراق ، سوریه ، لبنان ، افغانستان و پاکستان هزینه کرده است اما تاکنون به هیچ نتیجه ای دست نیافته است.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی گفت: عربستان با تمام متحدین سعودی در یمن به شکل تحقیر آمیزی متحمل شکست شده اند.

وی در ادامه افزود: جنگ نیابتی دارای هزینه های سنگینی است که به صورت تصاعدی افزایش پیدا می کند و سعودی ها نیز مشمول این قانون کشنده شده اند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: رژیم سعودی عملا مرگ و فروپاشی را از درون و در خاورمیانه مزه می کند اما به دنبال شریکی است تا خود را نجات دهد.

وی تصریح کرد: پروژه نفوذ سعودی در مالزی اقدامی است که از یک سال پیش با پرداخت رشوه 680 میلیون دلاری در جریان رقابت های انتخاباتی کلید خورد و امروز پادشاه سعودی در سفر 9 روزه با هیات 600 نفره و 100 محافظ دنبال شراکت مرگ است.

نقوی حسینی گفت: خبرهایی که از مذاکرات محرمانه و قراردادهای رسانه ای منتشر می شود نشان دهنده تطمیع دولت مالزی توسط پادشاه سعودی است که عملا این کشور را به حیاط خلوت سعودی تبدیل می کند.

وی خاطر نشان کرد: دولت مالزی با پروژه 27 میلیارددلاری پالایشگاهی عملا این کشور را به سعودی ها فروخته است و قابل پیش بینی است که نجیب تون رزاق در آینده مواضع شبهه تکفیری اتخاذ کند.

این نماینده مجلس دهم در ادامه گفت: قرارداد اقتصادی سعودی ها با مالزی در حالی منعقد شده است که شرکت نفتی آرامکو عملا ورشکسته است و تضمینی برای ادامه این تفاهم وجود ندارد.

وی تاکید کرد: اقتدار عربستان به شدت افت کرده است و ملک سلمان در سفر به شرق آسیا به ویژه مالزی سعی می کند برای خود در شرق آسیا وجهه تکفیری عربستان را ترمیم کند./

آخرین اخبار