كد مطلب: 26496
تاريخ انتشار: 16 آذر 1395 ساعت 11:45

دکترلاریجانی در نشست خبری با اصحاب رسانه:

پایه‌گذاری نظام بر تفکر پارلمانی از آثار اقدامات شهید مدرس بود

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شهید مدرس در چند مقطع تحولات بزرگی در سرنوشت ایران ایجاد کرد، افزود: پایه‌گذاری نظام بر تفکر پارلمانی از آثار اقدامات شهید مدرس بود.

 دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (سه شنبه، 16 آذر ماه) در مصاحبه مطبوعاتی با اصحاب رسانه با گرامیداشت فرا رسیدن هفته مجلس گفت: معمولاً به دلیل شهادت مرحوم مدرس که روز مجلس نامگذاری شده، جلسه‌ای با حضور دوستان رسانه‌ای برگزار می‌شود و فلسفه جلسه امروز چنین است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز مصادف با 16 آذر روز دانشجو است که این روز قطعاً روز ممتازی در تاریخ ایران بوده؛ از این رو هم شهید مدرس شخصیت تأثیرگذاری بوده و هم روز دانشجو یک روز مهم در تحولات دانشگاهی و حرکت مبارزاتی ملت ایران است و این مسئله موجب شد که مدرس به عنوان شاخصی برای مجلس در نظر گرفته شود که این مسئله اقدام مثبت و نیکو بوده است.

شهید مدرس در چند مقطع تحولات بزرگی در سرنوشت ایران ایجاد کرد

وی ادامه داد: شهید مدرس در چند مقطع تحولات بزرگی در سرنوشت ایران ایجاد کرد البته وی در جزئیات کمتر دخالت می‌کرد و بیشتر به کلیات رسیدگی می‌کرد و حتی در احوالات ایشان نقل شده  است که در رابطه با قرارداد 1919 وثوق‌الدوله شهید مدرس اعلام می کند که من در جزئیات حرفی ندارم و در رابطه با کلیات صحبت می‌کنم و در این رابطه ایستادگی کرد. همچنین زمانی که سردار سپه می‌خواست صدر اعظم شود با این مسئله مخالفت کرد که تفکرات و استدلالات ایشان بسیار مهم بود و شهید مدرس در مقابل تفکر رضا شاه برای تشکیل جمهوری بدوی ایستادگی کرد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: شهید مدرس در این رابطه اعلام کرد که من با جمهوری واقعی مخالف نیستم اما این اقدامات حرف ملت نیست البته در رابطه با این مسائل نظرات مختلفی وجود دارد ولی ایستادگی در مجلس از سوی شهید مدرس تحولات بزرگی را در سرنوشت کشور ایجاد کرد و به نظر من اینکه پایه‌گذاری نظام بر تفکر پارلمانی باشد، یکی از آثار اقدامات و تفکرات این شهید بزرگوار بود زیرا وی معتقد بود که همه تصمیمات کشور باید در مجلس گرفته شود، همچنین در رابطه با موضوع جایابی جایگاه شورای نگهبان نیز این مسئله دیده می‌شود.

فریاد دانشجویان در 16 آذر، شروعی برای مبارزات اصیل مردم در آن دوران

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روز 16 آذر حادثه و روز بزرگی برای کشور محسوب می‌شود، گفت: قطعاً این روز، حادثه مقطعی نبود و جریان دانشگاهی نسبت به سرنوشت کشور از خود گذشت کرد زیرا در آن زمان کشور دچار استبداد داخلی و سلطه آمریکایی بود و قطعاً فریاد دانشجویان شروعی برای مبارزات اصیل مردم در آن دوران بود و این مسئله بعدها گسترش پیدا کرد و در طول شرایط بحرانی قبل از انقلاب دانشجویان نقش بزرگی در مبارزات داشتند.

سلوک سیاسی دانشگاه‌ها باید به خوبی ادامه پیدا کند

وی افزود: امروز با گسترش دانشگاه‌ها زمینه رشد فکری به وجود آمده و این حوزه نقش ممتازی در کشور دارد که باید از آن صیانت کرد و امیدوارم این سلوک سیاسی به خوبی ادامه پیدا کند.

در ادامه این نشست، نوبت به پرسش‌های خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی از رئیس مجلس رسید.

مدت زمان رسیدگی به لایحه برنامه ششم تمدید نمی‌شود/ جلسات سه‌شیفته کمیسیون تلفیق

خبرنگار شبکه خبر پرسید: بودجه سال 96 تقدیم مجلس شده و این در حالی است که هنوز لایحه برنامه ششم توسعه تعیین تکلیف نشده است. در حالی که باید بودجه سالانه براساس قوانین بالادستی تنظیم شود. برنامه ریزی برای این موضوع چگونه قرار است مدیریت شود؟

دکتر لاریجانی پاسخ داد: تلاش ما این است لایحه برنامه ششم در روزهای آینده برای رسیدگی، وارد صحن علنی مجلس شود تا در مورد آن تصمیم گیری صورت گیرد. اکنون کمیسیون تلفیق قرار است در 3 شیفت کاری این لایحه را به نتیجه برساند تا از هفته آینده بتوانیم لایحه برنامه ششم را در مجلس بررسی کنیم. این در حالی است که در این پروسه زمانی لایحه بودجه نیز در کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون های تخصصی بررسی خواهد شد و سپس جهت تصویب در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار می گیرد که در این فاصله می توان مواد برنامه ششم را نیز در صحن به اتمام برسانیم، تا جایی که فرصت برای اظهارنظر شورای نگهبان نیز باقی خواهد ماند.

از سوی دیگر مقام معظم رهبری سیاست های کلی برنامه ششم را ابلاغ کرده اند که می توان آن را در بودجه سال آینده لحاظ کرد.

دکتر لاریجانی در پاسخ به سوال این خبرنگار مبنی بر اینکه آیا امکان تمدید دوباره برنامه پنجم نیست، گفت: دلیلی برای این کار وجود ندارد، چرا که با این برنامه ریزی ها می توان به موقع برنامه ششم و بودجه را در صحن بررسی کرد.

بیش از 90 درصد بودجه کشور صرف مسائل جاری می شود

در ادامه، خبرنگار خبرگزاری فارس پرسید: یکی از دغدغه های مردم امروز معضل اقتصاد است. دولت و مجلس چه تمهیداتی برای رفع این معضل در نظر گرفته اند؟

دکتر لاریجانی پاسخ داد: باید تصویر درستی از وضعیت اقتصادی در نظر گرفت تا توقعات بر اساس این تصویر شکل گیرد. بدون شک بیش از 90 درصد بودجه کشور صرف مسائل جاری می شود و نمی توان آن را حذف کرد، زیرا به حقوق و مزایا تعلق می‌گیرد.

زمینه برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی فراهم شود

آنچه که برای فعالیت های عمرانی باقی می ماند، حدود 20 تا 25 هزار میلیارد تومان است که در هر صورت به ثمر نرسیدن پروژه‌های عمرانی، خود عامل رکود است که باید برای آن برنامه ریزی صورت گیرد.

در این زمینه به نظر می رسد دو کار ضروری است؛ نخست سیاست های اقتصاد مقاومتی است که مقام معظم رهبری آن را ابلاع کرده اند که به دو موضوع مهم اشاره دارد: اول، رونق تولید در داخل و دوم، سرعت در صادرات که باید این را در کشور مورد توجه قرار داد. از سوی دیگر باید زمینه برای سرمایه گذاری های داخلی و خارجی را فراهم کرد و با توجه به این وضعیت بودجه عمرانی، باید بررسی شود که چه کارهایی می توان انجام داد.

بودجه عمرانی باید با مکانیزم درستی واگذاری شود

ما باید بار سنگین پروژه های عمرانی را کاهش دهیم چرا که امروزه حدود 450 تا 500 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی کلنگ زنی داریم. در حالی که اینها باید با مکانیزم درستی واگذار شود، در این صورت می توانیم به فعالیت های عمرانی برسیم که در این زمینه به نظر می رسد دولت باید سریع تر عمل کند. بخش دیگر این موضوع مربوط به وضعیت رکود در داخل است که باید با اولویت بنگاه های کوچک و متوسط مد نظر قرار گیرد؛ لذا در همین راستا براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری، ستادی به وجود آمد که مشکلات مربوطه از نظر موضوعات بانکی و مشکلات مالیاتی را مورد بررسی قرار دهد تا مشخص شود با چه راهکارهایی می توان این معضلات را رفع کرد.

قانون رفع موانع تولید، تلاش مجلس برای بهبود وضعیت سرمایه‌گذاری‌ها

از سوی دیگر زمینه برای سرمایه گذاری ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد، این در حالی است که در مجلس در این زمینه چندین قانون برای این مهم مورد توجه قرار گرفت که یکی از آنها قانون رفع موانع تولید بود. از سوی دیگر برای اینکه شرایط برای این سرمایه گذاری ها انجام شود، تلاش هایی صورت گرفت از جمله آنکه بعد از توافق هسته ای تلاش شد تا  سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز صورت گیرد که مذاکرات در حال انجام است. ممکن است ایراد شما بر این باشد که باید سرعت کار بیشتر شود که حرف درستی است و دولت باید در این زمینه درست عمل کند، اما از نظر اصول کار باید همین مسیر را پیش برویم.

زمینه سرمایه‌گذاری در کشور فراهم شود

تلاش ما نیز در مجلس این است که به این امر کمک کنیم تا جایی که در قانون برنامه مواردی از جمله توجه به موضوع معادن اضافه شده است. همچنین در حوزه ارتباط دانشگاه و صنعت نیز تصمیماتی گرفته شده است، در حوزه آب و مصرف بهینه آن که موضوع مهمی است مورد توجه قرار گرفته و به نظر می رسد تلاش زیادی باید در این زمینه انجام داد. باید همه تلاش کنیم تا این مسیر به درستی پیش رود و اگر در این زمینه صاحب نظراتی وجود دارند می توانند پیشنهادات خود را مطرح کنند، چرا که بدون شک لازم است که زمینه سرمایه گذاری فراهم شود.
آخرین اخبار