كد مطلب: 21462
تاريخ انتشار: 12 اردیبهشت 1394 ساعت 11:55

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح کرد:

غلبه آل سلمان بر خاندان ملک عبدالله با کودتای داخلی

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به براندازی نرم سیاسی در عربستان با فوت ملک عبدالله افزود: شاهد پیشروی دوموج دیگر در عربستان هستیم،یک موج مربوط به آل شیخ و آل سلمان و اختلافات این دو است و موج دیگر اختلافات عشیره ای،قومی و درگیری شرقیه با مرکز است.

منصور حقیقت پور درباره تغییرات ایجاد شده در ساختار حکومت عربستان گفت:‌ عربستان چه  در سطح منطقه ای و داخلی آبستن حوادث جدیدی است و در واقع اعتبار و وزن خودرا از دست داده و دچار بی وزنی در لبنان،سوریه،عراق و در حال حاضر نیز در یمن شده است.


وی ادامه داد: در داخل عربستان نیز با فوت ملک عبدالله براندازی نرم سیاسی درداخل ساختار قدرت این کشور رخ داد،آل سلمان با کودتای داخلی به خاندان ملک عبدالله غلبه پیدا کرد و توانست با برکناری خود را حاکم این کشور کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه این موج، اختلافات را در دربار عربستان بالا برد افزود: شاهد پیشروی دوموج دیگر در عربستان هستیم،یک موج مربوط به آل شیخ و آل سلمان و اختلافات این دو است و موج دیگر اختلافات عشیره ای،قومی و درگیری شرقیه با مرکز است.

حقیقت پور معتقداست: مجموعه تحولات ذکر شده این رژیم را به سمت فروپاشی جلو می برد و باید منتظر تحولات جدید باشیم.

وی درباره ارتباط این تغییرات و تاثیرات احتمالی آن بر روابط میان ایران و عربستان گفت:‌ در صورتیکه تحولات توام با تغییر افراطیون باشد خوب است اما باید منتظر تغییررویکرد عربستان در زمینه های مختلفی از جمله حمایت ازداعش،توقف حمله به یمن و عذرخواهی این کشور از ایران به دلیل اقدام زشت ماموران فرودگاه این کشور باشیم.

گفتنی است  شبکه العربیه با انتشار خبری ازایجاد تغییرات گسترده در نظام آل سعود خبر داد.

در راستای این تغییرات «ملک سلمان» پادشاه عربستان «مقرن بن عبدالعزیز» ولیعهد عربستان را از این سمت عزل و «محمد بن نایف» ولی ولیعهد پیشین را به این سمت منصوب کرد.

همچنین پادشاه عربستان، سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان را نیز برکنار کرد.

منبع:  خانه ملت

آخرین اخبار