كد مطلب: 13452
تاريخ انتشار: 25 شهریور 1392 ساعت 10:12

بدون ایران بحران سوریه حل نمی‌شد

حسین شیخ الاسلام

مدتی بود که صحبت از جنگ علیه سوریه در صدر اخبار خبرگزاری‌ها بود. در این بین از مواضع کشورها  و شخصیت‌ها از پاپ گرفته تا هنرمندان و ورزشکاران نباید گذشت که اکثر آن‌ها تمام سعی خود را کردند تا جنگی در منطقه خاور میانه رخ ندهد. این روند رو به افزایش بود تا اینکه روسیه طرحی رابرای جلوگیری از جنگ در منطقه مطرح کرد که مورد استقبال آمریکا، ایران و سوریه قرار گرفت و آن هم تخلیه این کشور از سلاح‌های شیمیایی بود. برای تحلیل و بررسی این اقدام حسین شیخ الاسلام که سفیر سابق ایران در سوریه بود را  بهترین گزینه برای گفت‌و‌گو دیدیم  و سوال اول را اینگونه مطرح کردیم:


    ارزیابی شما از مذاکرات روسیه و آمریکا حول مسائل سوریه چیست؟
توافق روسیه و آمریکا یک توافق زورگویانه است. چرا که در منشورسازمان ملل متحد زور محکوم است و در‌‌‌ همان بند تهدید به زور نیز محکوم است پس بر اساس منشور سازمان ملل این قاعده که نباید زوری در کار باشد بسیار مهم است که از اول تا امروز اساس سازمان ملل بر همین قاعده استوار است. از این قوانین در قوانین بین المللی به عنوان قانون آمره یاد می‌شود. بر این اساس در داستان سوریه آمریکایی‌ها تهدید به زور کردند تا امتیاز بگیرند به این نحو که در منطقه اسرائیل که هم پیمان آمریکاست سلاح‌های میکروبی اتمی و شیمیایی داشته باشد این در حالی است که اسرائیل تنها نیروی بازدارنده سوریه است، سلاح شیمیایی داشته باشد و سوریه همه سلاح‌های خود را تحویل بدهد تا در مقابل اسرائیل نتواند کاری کند و به این ترتیب اسرائیل برتری راهبردی نسبت به سوریه خواهد داشت.


    به نظر شما این طرح منصفانه است؟
آمریکا و روسیه اگر می‌خواستند منصفانه برخورد کنند باید منطقه خالی از سلاح کشتار جمعی اعلام می‌کردند به گونه‌ای که شامل اسرائیل هم بشود. آمریکا از یک بهانه دروغ برای خلأ سلاح سوریه استفاده کرد.


    دستورالعمل هیاتی که برای بررسی وضعیت سوریه به منطقه آمده بود چه بود و آمریکا با استناد به چه مسئله‌ای بر طبل جنگ کوبید؟
دستورالعمل هیاتی که اخیرا برای بررسی وضع سوریه به منطقه آمده بود این بود که ببیند آیا در منطقه سلاح شیمیایی استفاده شده یا خیر. برنامه این نبود که بررسی کنند چه کسی از سلاح شیمیایی استفاده کرده است. چند ماه پیش در منطقه خان الاسد سلاح شیمیایی استفاده شد پس از آن یکی از اعضای حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی   این مسئله به سوریه سفر کرد و در تحقیقاتش به این نتیجه رسیده بود که سلاح شیمیایی استفاده شده و معارضان سوری از آن استفاده کرده‌اند. در بخشی از بررسی‌های خانوم کارلا دلفونته به نقل از معارضان آمده بود که سلاح شیمیایی سلاح فقراست! چرا که به راحتی تهیه می‌شود و هزینه زیادی هم ندارد و ما هم از آن استفاده کردیم در ضمن بررسی‌ها نشان داد سلاح شیمیایی به طرفداران اسد اصابت کرده بود.


    پس چرا اقدامی علیه آن‌ها نشد؟ به نظر شما آمریکا استفاده از سلاح شیمیایی را بهانه برای حمله به سوریه نکرد؟
بله، استفاده از سلاح شیمیایی بهانه‌ای شد تا آمریکا این کشور را تهدید به زور کرده و ساز جنگ کوک کند. روسیه برای جلوگیری از جنگ در منطقه و برای اینکه جلوی آتش افروزی آمریکا را بگیرد طرح دادن سلاح‌های شیمیایی دولت اسد را داد و سوریه نیز به این دلیل از طرح استقبال کرد که در این صورت معارضان نیز نمی‌توانند از سلاح شیمیایی استفاده کنند.


    واکنش اتحادیه اروپا به توافق روسیه و آمریکا چه خواهد بود؟
از آنجایی که اتحادیه اروپایی در اکثر اوقات با آمریکا هم پیمان است و از سویی نیز این کشور‌ها در پیمان نظامی ناتو با آمریکا پیمان بسته‌اند به نظر می‌رسد اتحادیه اروپا هم باید با طرح روس‌ها همراهی کند.


    نقش ایران در این میان چگونه باید باشد؟
ایران یکی از بازیگران قدرتمند در منطقه است و هم غرب و هم آمریکا نیز می‌دانند که بدون نقش ایران نمی‌توانند بحران سوریه را حل و فصل کنند برای همین نقش ایران در مسئله سوریه باید به گونه‌ای باشد که از جنگ در منطقه جلوگیری شود و به نظر می‌رسد به همین دلیل ایران با این طرح همکاری می‌کند.


    شما به عنوان کار‌شناس، حل مسئله سوریه را در گرو چه الزاماتی می‌بینید؟
در ‌‌‌نهایت اینکه مشکلات سوریه از طریق مذاکرات ملی بدون دخالت خارجی و از طریق انتخابات آزاد حل می‌شود. همه پرسی در قانون اساسی و انتخابات آزاد ارکان قانون اساسی را در این کشور برقرار می‌کند.
 

آخرین اخبار