كد مطلب: 12991
تاريخ انتشار: 5 شهریور 1392 ساعت 09:20

انتظار نابجای برخی نمایندگان از وزرا

محمد قسیم عثمانی

پس از پخش مستقیم جلسات رای اعتماد نمایندگان به کابینه از صدا و سیما، مردم نسبت به عملکرد نمایندگان حساس‌تر شده‌اند و مذاکرات و صحبت‌های آنها با جدیت بیشتری پیگیری می‌شود. به خصوص اینکه شایعاتی در مورد معرفی استانداران از سوی مجمع نمایندگان استانی هم شنیده می‌شود؛ شایعاتی که البته هر روز همراه با معرفی افرادی برای استانداری‌های مختلف همراه است. از این رو با محمد قسیم عثمانی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس به گفت‌وگو نشستیم تا درباره بعضی از حاشیه‌هایی که در مجلس وجود دارد، صحبت کنیم. عثمانی در این گفت‌وگو به همه سوالات ما پاسخ داد و بر انتخاب افراد صالح و متخصص برای مدیران جدید کشور تاکید کرد.

این روزها شایعاتی مطرح شده که آقای رحمانی‌فضلی به مجمع نمایندگان استان‌ها گفته‌اند افرادی را برای استانداری در استان‌های مختلف معرفی کنید. آیا این مسئله را تایید می‌کنید؟

قبل از انتخاب آقای رحمانی فضلی این بحث بود که مجمع نمایندگان استان با نظر نماینده ولی فقیه در آن منطقه سه نفر را به وزیر کشور معرفی کنند و وزیر کشور نیز دو نفر را به این افراد اضافه کند و در نهایت در جلسه هیات دولت در مورد انتخاب استاندار تصمیم‌گیری شود. اما قرار بود معرفی این افراد اجماعی بوده و همه اعضا با ایشان موافق باشند.

در حال حاضر در مجامع مختلف استانی افرادی به وزیر کشور معرفی شده‌اند؟

به هر حال هر کدام از این مجمع‌ها برنامه‌ای برای خود دارند. ما در مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی هنوز روی مصادیق اقدامی‌نکرده و بیشتر روی معیارها صحبت کرده‌ایم. پنج نفر از اعضای مجمع؛ من به عنوان رئیس و چهار نفر از شمال و جنوب و شرق و غرب استان ماموریت یافتند تا شاخص‌های لازم برای استاندار را تعیین و نتیجه را به مجمع استان اعلام کنند. البته انتخاب این افراد به این معنا نیست که استاندار حتما از این لیست انتخاب شود و شاید وزیر کشور و رئیس‌جمهور افراد لایق‌تری را برای این مسئولیت در نظر داشته باشند و معرفی کنند.

به نظر شما انتخاب استاندار بر اساس نظرات نمایندگان چقدر می‌تواند رفتار درستی باشد؟

برخورد وزارت کشور با مجلس اگر در جهت تعامل باشد خوب است اما در نهایت این وزیر کشور است که بر اساس قانون باید استانداران را انتخاب کند اما خوب است که نگرانی‌ها و دلمشغولی‌های نمایندگان مجلس را هم در نظر بگیرد. مثلا استان آذربایجان غربی به خاطر ویژگی‌هایی که دارد شاید در بسیاری از موارد از اصفهان پیچیده‌تر باشد و کسی که در اصفهان موفق بوده نتواند در این منطقه موفق باشد. ترکیب تقریبا مساوی مسلمانان شیعه و اهل سنت در این منطقه، ترکیب جمعیت ترک، کرد و فارس، همسایگی با کشورهای خارجی و... آن هم در زمانی که مسائل قومیتی دستمایه و سوژه‌ای برای ضدانقلاب شده، مدیریت در این منطقه را پیچیده کرده است اما در نهایت در جواب سوال شما باید بگویم این وزیر کشور است که باید استاندار را انتخاب کند و در برابر انتخاب او پاسخگو باشد ضمن اینکه نمایندگان نیز نقش نظارتی خود را بر دولت همچنان حفظ خواهند کرد.

انتخاب افراد بومی به توسعه استان‌ها کمک خواهد کرد؟

به نظر من باید در انتخاب این افراد به تجربه و تخصص آن افراد توجه کرد و بر اساس این توانایی‌ها به آنها مسئولیت داد. در بسیاری موارد ما مشاهده کردیم فردی که فقط به خاطر مسائل بومی، قومیتی انتخاب شده است توانایی یک فرد معمولی را هم برای مدیریت و مسئولیت مورد نظر را ندارد.

یکی دیگر از مسائلی که این روزها روی آن بحث‌های فراوانی می‌شود بحث رای ممتنع در مجلس است که بعضی از نماینده‌ها خواستار حذف آن شده‌اند. این مسئله چقدر صحت دارد و آیا راهکاری برای آن وجود دارد؟

این مسئله در حاشیه مجلس و از گوشه و کنار آن شنیده می‌شود. در دیدار نمایندگان با مقام معظم رهبری ایشان به نحوی دادن رای ممتنع را نهی کردند و گفتند بالاخره شما در یک مسئله یا موافقید یا مخالف. اگر فرمایش‌های ایشان را مرور کنید می‌بینید ایشان به درستی به مسئله رای ممتنع پرداخته‌اند. حالا اگر این بیانات را مورد توجه قرار دهیم، می‌شود از طریق اصلاح آئین‌نامه داخلی مجلس رای ممتنع را از رای نمایندگان حذف کرد. این رای به هر حال ممکن است اثرگذار باشد و اگر در جریان رای اعتماد به وزیران، رای ممتنع قرار نداشت، وزیر آموزش و پرورش رای اعتماد می‌گرفت و اکنون در این سمت قرار گرفته بود.

یکی از مسائل دیگری که وجود دارد نحوه تعامل مجلس با سه وزیری است که به زودی به مجلس معرفی خواهند شد. به نظر شما دکتر توفیقی که این روزها مخالفانی در مجلس دارد با چه برخوردی از سوی پارلمان مواجه خواهد شد؟

عده‌ای در مجلس و جاهای دیگری هستند که دوست دارند خودشان به عنوان وزیر معرفی شوند یا وزیر دقیقا همسو با تفکر آنها باشد. این در حالی است که مردمی که در انتخابات ریاست جمهوری به دکتر روحانی رای دادند با ذائقه سیاسی متفاوتی در انتخابات شرکت کردند و باید به این ذائقه‌های متفاوت پاسخ داد. درست است که اگر کسی به آتش فتنه دامن زده باشد نباید در مسئولیت قرار بگیرد اما در مقابل نباید به استناد یک مطلب بی هویت در یک وبلاگ گمنام علیه یک شخصیت برجسته پرونده‌سازی کرد. به نظر من زنده کردن این مسائل به صلاح کشور نیست و باید سعی کنیم فضای تعامل و همفکری را در داخل و بیرون شکل دهیم تا هم منافع ملی ما حفظ شود و هم شرایط رشد و تعالی جامعه فراهم شود.

آخرین اخبار