كد مطلب: 12421
تاريخ انتشار: 12 مرداد 1392 ساعت 14:47

حضور رحمانی فضلی و نهاوندیان در دولت نشانه چیست؟

رفاقت دیرینه حسن روحانی و عبدالرضا رحمانی فضلی سبب شده تا این مدیر کهنه کار و پرسابقه که از نیروهای شاخص و شناخته شده جریان اصولگرا به حساب می آید، این روزها نامزد اصلی یکی از مهمترین پست های کابینه اعتدال باشد.

به گزارش مجلس نیوز (پایگاه خبری فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی)، انتخاب دکتر حسن روحانی سبب تغییر در معادلات سیاسی کشور و تغییر جبهه بندی های موجود بین گروه های سیاسی شد، به گونه ای که اصولگرایان میانه رو و اصلاح طلبان معتدل هر دو خود را پیروز انتخابات خرداد 92 تلقی می کنند یا حداقل شکست خورده انتخابات ریاست جمهوری نمی دانند و عملا اتحاد نانوشته ای میان دو طیف عمده سیاسی کشور حول رئیس جمهوری یازدهم شکل گرفته است.

در حالی که گفته  می شود در کابینه احتمالی روحانی چهره های تندرو احتمالا جایی نخواهند داشت تا شعار اعتدال رئیس جمهور تدبیر و امید عملا محقق شده باشد، کابینه ای که رئیس جمهور منتخب وعده کرده یکشنبه و همزمان با مراسم سوگند در مجلس ارائه کند می تواند اولین گام دکتر روحانی در جهت تحقق شعار و گفتمان اعتدال باشد.

با نزدیک شدن به زمان اعلام فهرست اعضای کابینه از سوی حجت الاسلام دکتر حسن روحانی، از عبدالرضا رحمانی فضلی به عنوان اصلی ترین گزینه وزارت کشور یاد می شود.
 
رفاقت دیرینه حسن روحانی و عبدالرضا رحمانی فضلی سبب شده تا این مدیر کهنه کار و پرسابقه که از نیروهای شاخص و شناخته شده جریان اصولگرا به حساب می آید، این روزها نامزد اصلی یکی از مهمترین پست های کابینه اعتدال باشد.

دکتر رحمانی فضلی، (متولد ۱۳۳۸ در شیروان)، دارای دکترای جغرافیا گرایش برنامه‌ریزی و کارشناس ارشد جغرافیای سیاسی از دانشگاه تربیت مدرس است.

وی رییس دیوان محاسبات کشور، نماینده دوره چهارم مجلس شورای اسلامی از شهرستان شیروان و قائم مقام دبیر شورای عالی امنیت ملی و معاون اجتماعی، فرهنگی رسانه‌ای در دوره دکتر علی لاریجانی بوده‌است.

دکتر رحمانی فضلی در زمان ریاست دکتر علی لاریجانی بر صداوسیما مهمترین معاونت رادیو و تلویزیون ، یعنی معاونت سیاسی رسانه ملی را عهده دار بود و عملا عهده دار سیاست گذاری های اصلی رسانه ملی در دوره علی لاریجانی بود و پس از علی لاریجانی مدت کوتاهی قائم مقام صداوسیما شد و سپس مجددا ترجیح داد در شورای عالی امنیت ملی در کنار رئیس سابق خود مشغول خدمت باشد.

وی در مجلس هشتم و نهم عهده دار ریاست دیوان محاسبات کل کشور بود و در دوره پر تلاطمی که دولت احمدی نژاد کمترین وقعی به قانون بودجه سالیانه کل کشور نمی نهاد و در تیره و تارترین دوره روابط مجلس و دولت، دیوان محاسبات کل کشور وظیفه حساب کشی از دستگاه اجرایی کشور را به خوبی ایفا کرد.

دیوان محاسبات در ماجراهای معروف مالی دولت احمدی نژاد مانند داستان گم شدن یک میلیارد دلار، به افشاگری و روشنگری پرداخت و حتی حاضر نشد در اوج درگیری های انتخاباتی سال 88 و در زمان مناظرات معروف انتخاباتی به نفع احمدی نژاد سکوت پیشه کند .

همچنین این روزها از برخی دیگر از نخبگان جریان اصولگرا و میانه همچون محمد نهاوندیان نیز برای برخی پست های کلیدی کابینه نام برده می شود.
محمد نهاوندیان معاون شورای عالی امنیت ملی ایران در زمان علی لاریجانی، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، عضو ستاد ویژه اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، رییس مرکز بررسی برای الحاق به سازمان تجارت جهانی در جمهوری اسلامی، معاونت سابق وزارت بازرگانی و دارنده سابقه سمت‌های اقتصادی-سیاسی دیگر است.
او فارغ التحصیل مدرسه علوی و دارای تحصیلات حوزوی و همچنین دکترای اقتصاد از امریکا است.

او عضو ستاد ویژه اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و رییس مرکز بررسی برای الحاق به سازمان تجارت جهانی در جمهوری اسلامی نیز هست .
بسیاری از سیاسیون حضور عبدالرضا رحمانی‌ فضلی و محمد نهاوندیان و برخی دیگر از چهره های مشابه در کابینه یازدهم و سپردن پست های حساس دولت به این افراد را بایستی نشانه‌ای از یک ائتلاف و اتحاد استراتژیک نوظهور در صحنه سیاسی کشور یا به تعبیر دیگر همراهی اصولگرایان میانه رو و معتدل با دولت آینده تلقی کنند.
در هر حال روحانی می تواند با انتخاب هایش، عملا شعار کابینه غیر جناحی اعتدال را محقق کند.

منبع:  اعتدال

آخرین اخبار